Energia Dźwięku 2013

14.12.2013

W latach osiemdziesiątych Jarboe stanowiła podporę nowojorskiej, legendarnej formacji SWANS. Artystka nagrała z nimi kilka albumów studyjnych w tym kultowy "Children of God", wspóltworzyła również z M. Girą efemeryczny projekt SKIN. Jako dziecko śpiewała w chórze kościelnym i uczyła się grać na organach. W późniejszym okresie duży wpływ wywarło na nią nowojorskie środowisko no-wave. Muzykę Jarboe można próbować określać jako bogatą w emocje psychodeliczno-liryczną dawkę artystycznej ekspresji w nurcie post punk czy nowej fali. Słuchając jej kompozycji odnosimy wrażenie, że to muzyka intensywnie rozwijajaca swój bieg. Teksty Jarboe, są emocjonalne, osobiste i głownie dotyczą jej życia. W dużym stopniu inspiruje się buddyjskim i tybetańskim zen. Podczas występu usłyszymy między innymi materiał z albumu DREAMS. Materiał ten zawiera sporą dawkę melodyjnego i emocjonalnego śpiewu JARBOE dopełnionego gitara akustyczną P. Emersona Williamsa.

Zespół Oranżada został powołany do życia w drugiej połowie lat 90 w Otwocku, a w jego skład wchodzą Robert Derlatka, Michał Krysztofiak i Artur Rzempołuch. Zespół miał okazję występować na licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym teatralnych i filmowych, jak również brać udział w projektach multimedialnych, do których warto zaliczyć uczestnictwo w programie "Taper" emitowanym na antenie TVP Kultura, gdzie muzycy grali na żywo muzykę do filmu Charlie Chaplina. Zespół wydał 4 albumy, a jego członkowie mieli okazję napisać muzykę do 2 filmów. Oranżada to transowo-melodyjna melanholia i psychodeliczna liryka. To muzyka dla fanów: krautrocka, jazzu, muzyki etnicznej i dubu.

PSB to nowy fenomen, okrzyknięty już przez brytyjskie media największym odkryciem i rewelacją w muzyce alternatywnej 2013 roku. Muzyka PSB stanowi syntezę kolażu archiwalnych filmów informacyjnych i materiałów propagandowych w osnowie dźwięków gitar, banjo, instrumentów perkusyjnych i elektroniki na pograniczu post rocka, new wave i elektroniki. Trzon PSB stanowią dwaj panowie, wyglądający jakby żywcem ich wyjęto z programów telewizyjnych lat 50-tych ubiegłego stulecia. PSB w oryginalny sposób dają odbiorcy lekcję przeszłości wykorzystując muzykę przyszłości. Rezultatem tego zabiegu jest spora dawka melodyjnej, instrumentalno-elektronicznej energetycznej muzyki na najwyższym poziomie. W maju bieżącego roku zespół wydał swój pierwszy album INFORM-EDUCATE-ENTERTAIN, zawierający materiał z singli ROYGBIV, Spitfire, Everest oraz Signal 30. Wpływowy magazyn Artrocker uznał zespół za największe objawinie 2012 roku w kategorii electro i określił duet jako prawdziwie oryginalny, innowacyjny i niesamowity.

W pierwotnym założeniu gorzowski duet Błażeja Króla i Maurycego Kiebzak-Górskiego miał grać ambient. W niedługim czasie okazało się, że styl UL/KR wyznacza odmienny kierunek. Opierając się na kanwie mglisto-romantycznej elektroniki i gitary wokal Błażeja Króla buduje metafizyczny nastrój nostalgii i niepokoju. Wydany w kwietniu 2012 debiut UL/KR stał się z miejsca sensacją, wywołując niemałe poruszenie pośród krytyki. Określany był jako najlepszy debiut ostatnich lat w polskiej muzyce niezależnej i typowany jako murowany kandydat do płyty roku. Gazeta Wyborcza określiła nawet ich album, nie tylko jako płytę roku 2012, ale także jako najciekawszy debiut ostatnich lat. W Przekroju napisano, że nic nie wstrząsnęło ich muzycznym światem tak jak ukazanie się gorzowskiego debiutu a Polityka określiła jako specjalistów od formy budujących nastrój w najkrótszych wypowiedziach. Na antenie Trójki materiał został uznany jako krążek tygodnia a w Esce Rock sklasyfikowany jako płyta miesiąca. UL/KR promował debiutancki album "Ament" w ramach takich festiwali jak: Opener, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka czy Selector.

Zaliczani są do najważniejszych przedstawicieli czeskiej awangardy. Zespół istnieje już 28 lat a na swoim koncie ma ponad 2000 koncertów w prawie 40 krajach. Grupa powstała w czeskich Teplicach i nagrała do tej pory siedem albumów studyjnych. Jest alternatywnym projektem z wyraźnymi wpływami punka czy folku, główną jednak osią ich twórczości jest avant-progresiv. Oprócz nagrywania płyt i koncertowania Uz Jsme Doma kierunkują swoja pracę artystyczną ku dziedzinom, takim jak film, teatr i performance. Członkowie zespołu wydają publikacje książkowe, zaś wokalista i gitarzysta Miroslav Wanek zaliczany jest do grona najwybitniejszych poetów czeskich. Surrealny wydźwięk tekstów inspirowany jest dokonaniami Franza Kafki i morawskimi korzeniami. Ich muzyka to zestawienie piękna i brzydoty. Niestabilna melodyjność zaskakuje częstymi zmianami tempa utworów. Instrumenty i wokale zdają się wyrywać w różnych kierunkach i kluczą tworząc gęstą, żywą, melodyczną atmosferę. Od wielu lat zespół współpracuje z The Residents. W trakcie swojej kariery mieli okazje grać z takimi legendami jak The Clash, The Ex, Pere Ubu czy Dead Kennedys.