ENERGIA DŹWIĘKU 2008

09-10.04.2008

Tadeusz Łuzcejko - plastyk, realizator dźwięku, konstruktor muzyki elektronicznej. Pod koniec lat siedemdziesiątych z Mirosławem Czyżykiewiczem i kilkoma innymi przyjaciółmi zakłada "Pracownie Trójwymiarowych Marzeń" - grupę grająca muzykę z pogranicza elektroniki. W 2001 r. zostaje laureatem "złotej dziesiątki" w plebiscycie radiowej "trójki" na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Od roku 2003 Tadeusz Łuczejko jest organizatorem Międzynarodowych Prezentacji Muzycznych AMBIENT, które corocznie odbywają się w Gorlicach.W 2007 r. otrzymuje wyróżnienie "Most Starosty", którego laureatami są m.in. Andrzej Stasiuk - pisarz, Zbigniew Preisner - muzyk, Mariola Cieniawa Puchała - pianistka.Na swoim koncie ma 6 płyt.

"Ze światem i twórczością Baby Dee zapoznał mnie kilka lat temuAnthony. Dostałem od niego kasetę. Na jednej stronie nagrał mi Baby Dee, na drugiej Wiliama Basinskiego. Fantastyczna kaseta. Zakochałem się w muzyce obu artystów. Zaprzyjaźniłem się z Dee i krótko potem zaczęła się nasza współpraca, a Dee zaczęła grać w Current 93. Moja wytwórnia Dutro wydała jej dwa pierwsze albumy; wkrótce ma się ukazać nowy album Dee "Safe Inside The Day" nakładem wytwórni Drag City. Kiedy w zeszłym roku grała z M. Almondem tak ją opisałem: mix nowojorskiej tancerki barowej, organisty kościelnego, akordeonistki, ulicznej harfistki, drwala, freak-a i muzyka. Kocham muzykę Baby Dee bardziej niż jestem to wstanie wyrazić słowami. Myślę, że też ją pokochacie". David Tibet

Założony w 1982 przez Davida Tibet'a, Current 93 w ciągu 26 lat swojego istnienia stworzył niezwykle oryginalną, podświadomą i dramatyczną muzykę, której składowe wytyczają z jednej strony psychodeliczny Coptic Jazz, zniekształcone wspomnienia folkowych, apokaliptycznyc ballad a z drugiej- gotyckie chorały, dziecięce rymy oraz elektronika. Wpływy muzyczne i inspiracje Davida Tibeta są bardzo zróżnicowane; od zespołów grających psychodelicznego rocka takich jak Ramases aż po Patripassian, od Gregorian Chant (muzyka liturgiczna) po Sahidic Threnodies. Brzmienie Current 93 różni się w zależności od tego, z jakim artystami David Tibet w danym momencie współpracuje. Niezmiernie jednak oscyluje ono pomiędzy apokaliptycznymi, analogowymi loopami, minimalistycznymi fortepianowo - wokalnymi partiami, elektronicznymi hymnami, dziecięcymi piosenkami o końcu świata oraz partiami wokalnymi i gitarowymi samego Davida Tibeta. Tibet ma na koncie wspólprace z takimi artystami jak: Steven Stapleton (Nurse with Wound), Anthony and the Johnsons, Bonnie "Prince" Billy, Marc Almond, boginią folku Shirley Collins, Stephen O'Malley, Attila Csihar, Andrew W.K., pisarzem horrorów Thomas Ligotti, Nick Cave, Ben Chasny [Six Organs of Admittance] oraz wieloma innymi.

Pianistka, wokalistka i piosenko-pisarka. Autorski repertuar zwinnie wymyka się stylistycznej klasyfikacji. Balansujące na graniach rocka, jazzu i kabaretu utwory są złożone, dynamiczne, pełne emocji - niosą skojarzenia zarówno z musicalem, jak i ze współczesną muzyką alternatywą. Na swoim koncie posiada dwie płyty: "Between Miss Scylla and a Hard Place" (2003), "Out" (2006) [re-edycja 2007] W roku 2007 nominowana przez Program Trzeci Polskiego Radia do nagrody im. Mateusza Święcickiego "... za poszukiwanie własnej, oryginalnej koncepcji artystycznej". W tym samym roku album "Out" trafił na doroczną listę najważniejszych wydarzeń kulturalnych tygodnika Polityka - w kategorii muzyki popularnej zajął 4 miejsce. Został również uznany przez miesięcznik Lampa "...jednym z największych wydarzeń na polskiej scenie muzycznej".

sound lectures - "Z teczki ARS2"

W 2004 roku Janusz nawiazuje współpracę z Irkiem Kaczmarem i Rafałem Baca, powstaje projekt Marienburg. Muzyka zespołu łaczy zamiłowania do eksperymentu z sentymentem do korzeni ludowych. Znajdziemy inspiracje free jazzem, rockiem i drum'n'bassem. Główna siła napędowa formacji jest improwizacja, sięgajaca wszelkich dostępnych form ekspresji. Często występuja obok siebie skrajnie kontrastujace elementy, jak taneczny rytm i nieokiełznane wybuchy mistycznej trabki free, czy silnie rockowy groove i brzmienia elektroniczne. Debiutancka płyta projektu Marienburg nosi tytuł "Pop Dom".

Od 12 lat zajmuje się komponowaniem muzyki elektronicznej. Pierwszym projektem był SCHLAFROCK. Grupa grała dość dziwna elektronikę - collage elektro-retro (sample z polskiego bigbitu). Współpracuje stale z TVP, WOT, CANAL+ oprawiając muzycznie filmy dokumentalne i sztuki teatralne. Komponuje dla firmy PARIS MUSIC. Członek muzycznej grupy FUTRO. Płyta była nominowana do europejskiej nagrody MTV AWARDS i krajowych FRYDERYKÓW.
Wraz z Gabriela przygotowuje płytę dla Requiem. Ich wspólny projekt to podróż w magiczny świat przedwojennego filmu, to próba ożywienia niepowtarzalnej atmosfery tamtych czasów. Materiał zrealizowany jest przy zastosowaniu technik samplingu wszystkich dźwięków, trzasków i szumów taśmy filmowej.

Warsztaty dzwiękowe : Szumy, zlepy, ciągi

sound lectures - "PSYCHOGEOGRAFIA TRANSU cz. 2"

Bezdyskusyjny klasyk polskiej muzyki elektronicznej. Wydana w zeszłym roku płyta "Inbetween" jest pierwszym od 6 lat nowym albumem formacji. Elektronika, ambient, nowe brzmienia. Piękna, delikatna, niezwykle plastyczna, wyrastająca z najlepszych tradycji muzyka. Zespół obecnie występuje w składzie: Łukasz Pawlak, Konrad Kucz i Marcin Bociński.

Powstał w 1982 r. Andrzej Karpiński - założyciel grupy, plastyk, perkusista, pianista jest autorem tekstów i większości kompozycji. Atmosferę koncertów tworzyła scenografia, ręcznie malowane obrazy i monologi. Teksty skupiały się na relacjach społecznych, polityce i stanowiły podstawę projektu. Muzyka była przestrzenią do reporterskiego przekazu. Już w latach 80-tych, jako polska odpowiedź na (Rock in Opposition), muzyka Reportażu ukazuje się na wielu płytach i kasetach niezależnych wydawnictw z Polski, USA, Belgii, Francji i Włoch np. LP "Up the River" (Recommended Records 1988). Reportaż współpracuje z najpoważniejszymi wydawnictwami niezależnej sceny rockowej (ReR Megacorp, Cuneiform Records, Inoui Productions, ARS2) koncertuje na wielu festiwalach (np. legendarna Marchewka`87), odbywa trasę koncertową ze Skeleton Crew (Fred Frith, Tom Cora, 1985 r.). Od 2004 r. Reportaż improwizuje w duecie; najpierw z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim a potem z doświadczonym pianistą i operatorem urządzeń analogowych Witoldem Oleszakiem, z którym nagrywa CD "Bezsensory" (ARS2 2005). Reportaż nadal eksperymentuje z dźwiękiem w obszarach całkowitej improwizacji, jednocześnie powraca do tekstów-opowiadań i konsekwentnie, przy świetle żarówki, wyraża "swoje zdanie".

Wrocławski koncert ma tytuł - EMOTIKONY- PIKTOGRAMY

ENERGY OF THE SOUND