ENERGIA DŹWIĘKU 2009

21-22.03.2009

Jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych obecnie zespołów na scenie Neo classical. Sekstet z Paryża podobnie jak inni wykonawcy z tego kręgu bazuje na historycznych formach muzycznych (szczególnie silnie odwołując się do misteriów średniowiecznych), jednak dzięki dużemu dystansowi do zgłębianej tematyki i charyzmatycznemu leaderowi - Eric'owi Roger'owi (znanemu z gry na trąbce w Sol Invictus), ich muzyka jest świeża, podniosła, pełna mocy, momentami nostalgiczna i sakralna momentami radosna i szalona. Na scenie Gae Bolg jest połączeniem performance'u w klimacie "Latającego Cyrku Monthy Pytona" z orkiestrową podniosłą muzyką, wykonywaną w 100% na żywo. Prawdziwa rewelacja - po raz pierwszy w tej części Europy!!!

Lise N. prezentuje oryginalną muzykę zainspirowaną filmami Alexandra Jodorowsky'ego, muzyką Die Tödliche Doris i O Yuki Conjugate oraz poezją Pierre'a Reverdy. Teatralne koncerty Lise N. połączone z filmami Erik'a Damiano są mixturą impresyjnego chłodu i dziwacznego rytuału dotkniętego różdżką sci-fi. Litanie piękna, hipnotyzujący głos żeński, ulotny erotyzm, dźwięki banjo, harfy i etniczne pasaże perkusyjne, tworzą urokliwy świat pełen zaskakujących niespodzianek i mrocznych krajobrazów.

Trudno znaleźć odpowiednie słowa aby opisać bliźniaczy projekt leader'a Gae Bolg - Eric'a Roger'a. Z pewnością usłyszymy tu tribal-folk, muzykę progresywną, ambient i industrial a także operowe wpływy. Na potrzeby występów live zespół przybrał nazwę Seven Pines and Friends i składa się z członków Trublion 23, Gaë Bolg, jak również Lise N. i Karla Blake'a Możemy spodziewać się zatem swoistego opus magnum zagranego przez wszystkich wyżej wymienionych artystów, których usłyszymy tego wieczora we Wrocławiu w solowych odsłonach.

Adept psychodelii i symfonicznego folku mającego swoje korzenie zarówno w Witthüser und Westrupp jak i Whitehouse. Oryginalna mixture, w której pobrzmiewają dalekie echa: Current 93, Angels of Light, Animal Collective i Missing Fundation. Akustyczne gitary, wokal osadzony w tradycji trubadurów, dziwaczne sample, piękne melodie, psychodeliczne efekty, noise'owa przestrzeń i duża dawka poczucia humoru tworzy fascynujący koktajl, będący swoistym kopniakiem który ma wyrwać z odrętwienia pogrążoną w śnie zimowym scenę folk.

"GDYBY STRAWIŃSKI MIAŁ ROCKOWY ZESPOŁ BRZMIAŁBY JAK: UNIVERS ZERO"
Zespół powstał na drodze ewolucji belgijskiej formacji NECROMICON, której liderzy - Daniel DENIS i Claude DERON zmienili nazwę na UNIVERS ZERO w 1974 roku. Nazwa grupy powstała pod wpływem noweli belgijskiego pisarza Jacquesa STERNBERGA. Do dnia dzisiejszego liderem a także pomysłodawcą większości kompozycji jest wirtuoz perkusji a także charyzmatyczny kompozytor - Daniel DENIS. W 1977 roku zespól przystąpił do nieformalnej organizacji awangardy rockowej - ROCK IN OPPOSITION. UNIVERS ZERO zmieniając swój skład muzyczny istniało do 1987 roku. Zawsze w jego składzie znajdowali się niezwykli muzycy. W 1997 roku niespodziewanie dla wszystkich fanów zespół pojawił się nagle na festiwalu FIMAV w Kanadzie 1997 roku. Jak zawsze pod wodza Daniela DENIS. Ten zaskakujący koncert zaowocował powróceniem do regularnej działalności. W ciągu swojego istnienia nagrał kilkanaście płyt, które wszystkie przynoszą niezwykłą muzykę będącą konsekwencją obranej na początku formy, ale zarazem ciągle świeżą. Ich muzyka określana jest mianem "nowej elektrycznej muzyki kameralnej". I rzeczywiście jest to intrygujące skojarzenie napięć awangardy rockowej z wyrafinowaniem nurtu muzyki klasycznej wykreowanej przez Igora STRAWIŃSKIEGO. Muzyka UNIVERS ZERO zabiera nas w rejony katakumbowych ciemności, ponurych i złowieszczych namiętności, zagadkowego mrocznego oczekiwania, zagrożenia. Ich druga płyta "Heresie" przez wielu uważana jest z najbardziej mroczną muzykę, jaka została stworzona i wydana. Wyrafinowana forma muzyczna wypełniona brylantowymi i szmaragdowymi rozwiązaniami nie przeszkadza zespołowi UNIVERS ZERO podniecać oraz uwodzić niezwykłą dynamiką i ekspresją awangardy rockowej. Barwa budowana jest na elektrycznie i akustycznie brzmiących instrumentach: perkusja, obój, fagot, saksofony, skrzypce, instrumenty klawiszowe, gitara basowa. Dzisiaj nadal zespołem dowodzi Daniel DENIS a z pierwszego składu pozostał charyzmatyczny Michel BERCKMANS. Ten duet uzupełniają młodsi, ale już doświadczeni w tworzeniu niezwykłej dzieł, muzycy: Kurt BUDÉ, Martin LAUWERS, Dmitiri EVERS oraz Pierre CHEVALER. UNIVERS ZERO jest bezsprzecznie nie tylko legendą współczesnej muzyki, ale także wręcz kanonem awangardy rockowej inspirującym wiele młodych zespołów. Pomimo zmian w składzie zespołu oraz ponad trzydziestoletniej twórczości każdy koncert jest wydarzeniem, który pozostaje w nasze pamięci na zawsze, tak jak Ich płyty na naszych półkach.

ENERGIA DŹWIĘKU 2009