ENERGIA DŹWIĘKU 2007

10-12.05.2007

Grupa funkcjonuje od końca lat 80-tych. Jej niekwestionowanym liderem jest Gerhard Hallstatt- austriacki publicysta, poeta oraz kompozytor. Muzycznie Allerseelen to jedyna w swoim rodzaju, oryginalna kombinacja industrialu z elementami folku i niemieckiej psychedelii lat 70-tych którą można by zdefiniować jako folk industrialny. Na scenie utwory nierzadko odbiegają od wersji studyjnych. Fascynującą atmosferę swoich live wystąpień zawdzięczają marszowej perkusji i psychoaktywnej grze basisty, które nadają całości atmosferę na pograniczu krautfolka i krautrocka.

Włoski zespół zaliczany do nurtu neo -calssical poruszający się na przecięciu, muzyki tradycyjnej i experymentalnej, tworzonej za pomocą zarówno nowoczesnej technologii jak i archaicznych, oryginalnych instrumentów. Do tej pory zespół wydał 20 albumów i zagrał wiele entuzjastycznie przyjętych koncertów. Ich ostatnia pozycja "Paris Spleen" - została zainspirowana Paryskim kabaretem makabry z początku XX w, oparami surrealizmu, oraz cyrkową atmosfera podlaną sosem poezji a'la Boudleaire'.

Unikalne instrumentarium - bandonéons, musettes, trąbki, skrzypce, instrumenty perkusyjne i dramatyczny głos wokalistki wspomaganych występem performera - tworzą na żywo niesamowitą ucztę dla uszu i oczu żywcem przenoszącą odbiorcę w świat zadymionych paryskich kabaretów z początku XX w. Właśnie ten program zobaczymy i usłyszymy we Wrocławiu.

Grupa utworzona przez Josepha Budenholzera w 1993 roku, zainspirowana angielskim folkiem, psychedelią lat 60-tych i mistycyzmem. Zespół zaliczany do ścisłej czołówki nurtu Neo Folk przez lata był jednym z głównych filarów kultowej wytwórni World Serpent. Ich muzyka oparta jest na brzmieniu akustycznych gitar, skrzypiec, fletu, fortepianu podszytych delikatnie elektronika nad którymi unosi się charakterystyczny, nastrojowy wokal Budenholzera . Z zespołem współpracowalo wielu znanych artystów jak choćby: Anthony (Anthony and the Johnsons), David Tibet (Current 93) czy Jarboe. Będzie to pierwszy koncert Backworld w tej części Europy.

Audiowizualny projekt Macieja Ożoga (SPEAR) i Pawła Cieślaka istniejący od 2005 roku. Muzyka Ben Zeen to połączenie analogowego syntezatora modularnego, kontrolowanego przy pomocy anten Theremin i laptopów stanowiących źródło przetworzonych sampli różnego pochodzenia, instrumentów preparowanych oraz field recordings. Ben Zeen koncentruje się na tworzeniu kolaży dźwiękowych o ekstremanie otwartej strukturze, tworzonych w trakcie improwizacji. Ben Zeen używa, przekracza i zderza ze sobą metody, formy, konwencje i klisze charakterystyczne dla różnych nurtów muzyki współczenej.

Solowy projekt Marcina Dymitera (elektronika, gitara, generator, loopy, taśmy) grającego wcześniej w zespołach: ewa braun, Mapa, Mordy. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej i elektroakustycznej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Wierzy, że muzyka jest wszędzie a jej komponowanie to nieskończony proces.

Międzynarodowe trio tworzące muzykę na pograniczach awangardowego folku i elektroniki. Swoją muzykę tworzą z bogatej kolekcji sampli - często historycznych już nagrań. Wykorzystują specyficzne brzmienie dziecięcych instrumentów, gitary i śpiew. Hassle Hound to rodzaj nieco perwersyjnego, smakowitego muzycznego koktajlu. Garściami czerpią motywy z najróżniejszych gatunków muzycznych: od country, poprzez pop, folk, latino, a nawet jazz. Wycinają i kleją sample, ale też tworzą je sami, na gitarach, basie, skrzypcach i klawiszach.

Projekt powołany do życia w 2003 w Los Angeles przez członków takich grup jak: Isis, Neurosis, Halifax Pier, Samsara i Pleasure Forever - którzy postanowili sobie pograć dla zabawy. Jak twierdzą nawet sami nie wiedzą kiedy z tej zabawy powstał normalny zespół. Projekt, który miał być tylko odskocznią przeistoczył się w kapelę grającą dość regularne, entuzjastycznie przyjmowane, koncerty - co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę staż muzyków. Muzykę zespołu najprościej określić mianem mrocznego post rocka z elementami experymentalnego rocka.