Jesteś tutaj
Rytuał VIII
RYTUAŁ STRACHU
Luis de la Higuera „Piekielne relikwie”
Nie boimy się dlatego, że coś jest przerażające [...]. Coś jest przerażające dlatego, że się boimy.
IDEA RYTUAŁ
Niepodobna wyobrazić sobie ludzkiej egzystencji bez strachu. On determinuje naszą kondycje, warunkując nasze zachowanie, wybory i popycha do czynów. Pierwotność tego stanu każe patrzeć na ludzką egzystencję jako coś niezmiennego. Strach wobec śmierci, strach przed nieznanym i obcym, strach przed odrzuceniem. Strach przed nicością. Wiele jest postaci strachu i jego kategoryzacja to zadanie bez końca. Odsyła do wiedzy naukowej jak tej uchodzącej za tajemną Choć jest kojarzony z emocjami i odruchami bez uważnego mu się przyjrzenia, nie sposób nic sensownego powiedzieć o naszej racjonalności, wejrzeć głębiej w źródła rządzącego nowoczesnym światem pragmatyzmu.
W kolejnej edycji Rytuału pochylimy się nad tym, co budzi w nas strach, strach uosabia i ewokuje. Interesuje nas rytualizacja i oswajania strachu w kulturze. Cykl autonomicznie potraktowanych zdarzeń, instalacji oraz multimedialnych akcji zaaranżowanych przez zaproszonych artystów traktujemy jako rodzaj komentarza do tego uniwersalnego problemu.
Całość umiejscawiamy w przestrzeni, która symbolizowała strachy, niepokojące moce, duchy i lęki. To las, knieja o zmroku. Czas i miejsce, w których aktywizuje się podświadome treści naszego umysłu. Rytuał odsyła do pradziejów, budzą fantasmagorie, wizje i powidoki. Każdy z artystów, w ograniczonym tylko zakresie (mając na uwadze troskę o wyjątkowy charakter Parku Szczytnickiego w żadnym stopniu nie naruszając jego materii) odniesie się twórczym przedsięwzięciem do tak zarysowanego problemu.
Widzowie Rytuału zostaną wyposażeni w mapkę, które pozwolą peregrynować przestrzeń w poszukiwaniu prac. Napotkają np. udźwiękowione dziesiątkami mikrofonów drzewo. Multimedialny oraz interaktywny charakter tej instalacji zapewni specjalny, napisany w tym celu, program komputerowy uruchamiający projekcje wideo.
W ramach Rytuału zaproponujemy widzom akcję z udziałem aktora, który wieczorową porą odczytywać będzie klasykę nie tylko grozy (m. in. prozę Lovecrafta, Poe’go, a także wiersze np. Grochowiaka , Wojaczka) Pojawi się także specjalnie na tę okazję zaaranżowana przestrzeń z wystawionym do wglądu archiwum Rytuału (filmy, plakaty, projekcje z poprzednich 7 poprzednich edycji)