Jesteś tutaj

KSIĘŻYC

Zespół działał w latach 90. ubiegłego stulecia w składzie: Agata Harz (śpiew), Katarzyna Smoluk (śpiew, fortepian), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (akordeon, instrumenty klawiszowe, syntetyzatory) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (teksty, taśmy).

Ten etap w historii zespołu podsumowują 2 płyty wydane przez OBUH Records: Nów (1993) i Księżyc (1996).

Album Księżyc znalazł się na liście 20 najważniejszych płyt alternatywnych dekady (m.in. http://muzyka.onet.pl/alternatywa/20-najlepszych-polskich-plyt-alternaty...); w 2013 doczekał się wznowienia na rynku brytyjskim dzięki wytwórni Penultimate Press. Penultimate Press jest również wydawcą najnowszej płyty zespołu (Rabbit Eclipse), której angielska premiera miała miejsce w listopadzie 2015 roku podczas hcmf// - Huddersfield Contemporary Music Festival. Album został dobrze przyjęty przez krajowych i zagranicznych recenzentów, znajdując się w czołówce podsumowań płyt roku w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.

W 2014 grupa wznowiła działalność, w tym samym co przed laty składzie. Pierwszym koncertem po reaktywacji był występ w kościele św. Katarzyny w ramach festiwalu UNSOUND w Krakowie. Od tego czasu Księżyc pojawia się w różnych miejscach i bierze udział w różnych wydarzeniach (np.: w Warszawie koncert w Laboratorium CSW z Ivą Bittovą, występ o brzasku w warszawskiej Królikarni, koncert pod platanami podczas Les Siestes Electronique w Tuluzie,  festiwal Land Art nad Bugiem, festiwal Energia Dźwięku we Wrocławiu, koncert z Aine O'Dwyer w londyńskim Cafe Oto, KRAAK festiwal w Brukseli, i in.).

Muzyka zespołu trafiła na kompilację Dream wydaną przez magazyn WIRE i festiwal Unsound. W 2015 Księżyc został nominowany do udziału w programie SHAPE - Platform for Innovative Music and Audiovisual Art from Europe. http://shapeplatform.eu/between-philip-glass-and-diamanda-galas-an-inter... Uczestniczył również w projekcie muzyczno-wydawniczym Requiem Records na okoliczność publikacji Miniatur Eugeniusza Rudnika.

W 2017 grupa zdążyła już dwukrotnie koncertować w Skandynawii – w Kopenhadze i na Festiwalu Roskilde, zagrał szereg koncertów w Polsce (Kraków, Szczecin, Warszawa). 

https://www.facebook.com/ksiezyctheband

Księżyc
Księżyc
Księżyc
Księżyc
Księżyc