Jesteś tutaj

KONSTRUKTIVISTS (UK)

Konstruktivists to psychotroniczna grupa, która w swojej twórczości skupia się na przestrzennych elektronicznych przetworzeniach i na bardziej przystępnym materiale nastawionym na bity, która miała znaczący wpływ na muzykę wielu późniejszych taneczno-industrialnycyh projektów. Zespół został założony przez Glenna Michaella Wallisa (NKVD) w 1982 roku na gruzach Heute, tria zainspirowanego krautrockiem, używającego zarówno elektroniki, jak i tradycyjnych gitar i basu. W późnych latach 70-tych i 80-tych Glenn współpracował na wielu frontach z Throbbing Gristle – był między innymi managerem ich tras koncertowych. W tym samym czasie na krótko związał się z Whitehouse, występując z nimi na żywo i biorąc udział w nagraniu (nie)słynnego albumu Great White Death. Wszystkie to wpłynęło na wczesne nagrania Konstruktivists, w których można było odnaleźć inspiracje wyżej wymienionymi zespołami, jednak Wallis szybko wypracował swój własny styl, dzięki czemu jego podstawowa formacja stała się jedną z najważniejszych na scenie muzyki industrialnej.

W latach 1982-85 grupa prezentowała swoją własną, mroczną wizję elektroniki łączącą techniczne i stylistyczne dokonania nurtu z niesamowitym wyczuciem dźwiękowej perspektywy, dzięki której zespół stał się wkrótce sławny. Ważną postacią w formacji był w tym okresie jej inżynier dźwięku David Kenny, który poprzez swój wkład nadał jej specyficzne piętno naznaczone analogowymi i taśmowymi efektami. Używając bardzo limitowanego zasobu środków, Wallis z sukcesem tworzył iluzję (ale tylko iluzję) głębi i złożoności. Jego manipulacje z gęstością pogłosów były zawsze niesamowicie wysmakowane, a jego nowatorskie, pofragmentowane tekstury brzmieniowe zapowiadały to, co w przyszłości można było odnaleźć w późniejszych nagraniach ezoterycznego undergroundu. Stojąc z daleka od surowych eksperymentów, które zdominowały centralną część postindustrialnej sceny, nagrania Konstruktivists były wypełnione czymś, co można określić jako pełne wdzięku, bez popadania w kicz czy infantylność – stały się świadectwem stylu tamtej epoki, który teraz rzadko się już celebruje.

Między 1985 a 1990 rokiem następuje przerwa w działalności formacji, w czasie której powstało kilka nowych nagrań, ale nie było jednak żadnej aktywności koncertowej. W 1990 następuje reaktywacja grupy w nowym składzie z Joe Ahmendem i Laurence Burtonem. W 1993 ukazuje się nagrany dwa lata wcześniej album Forbidden. Kiedy w 2000 roku po licznych zmianach personalnych Wallis zostaje jedynym aktywnym członkiem projektu, nazwa zmienia się na Konstruktivist, jednak powraca znów w 2004 roku jako duet i ze starą nazwą.

Monolityczne, statyczne fale analogowych syntezatorów rozszerzające się w delikatnie polifonicznym zasięgu; statyczne plany konstruowane z najwyższych częstotliwości dźwiękowych; nowofalowe brzmienie wchodzące w mariaż z ambientalnym noise – te wszystkie określenia pasują do tego, czym była muzyka Konstruktivists.