Jesteś tutaj

SAVAGE REPUBLIC (US) + OPOWIEŚĆ (WRO) + DJ JAKUB S.

SAVAGE REPUBLIC (USA)
Powstała w 1981 roku w Los Angeles grupa Savage Republic już na początku swojego istnienia zasłynęła swoim niekonwencjonalnym podejściem do muzyki alternatywnej i doczekała się miana pionierów art-punka. W swojej twórczości muzycy dokonali połączenia takich stylów jak post punk, tribal industrial i szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej. Ten undergroundowy fenomen, jakim stał się zespół, był znany z niecodziennych miejsc, w których występowali na żywo – były to odludne pustynne lokacje, opuszczone fabryki, obskurne parkingi i podejrzane bary – zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych jak i Europy, gdzie grali z takimi luminarzami jak Einstürzende Neubauten, Minutemen, Sonic Youth czy Live Skull. Warto dodać, że te „sekretne" koncerty na pustyniach stały się później inspiracją min dla powstania festiwalu Burning Man, a stały ich stały bywalec - niejaki Perry Farrell w latach późniejszych powołał festiwal Lollapalooza i zespół Jane Addiction. Muzyka SAVAGE REPUBLIC to mieszanka intensywnych, plemiennych rytmów wykuwanych za pomocą różnego rodzaju „instrumentów" rodem ze złomowiska (płonące beczki, sprężyny, kawałki blachy) przenikających przez pajęczynę przesterowanych charakterystycznie gitar, morderczego basu i szaleńczo wykrzykiwanych wokaliz. Zawsze stali z dala od muzycznego mainstreamu, mimo to zainspirowali masę zespołów. To na nich wzorowali się Sonic Youth, muzycy Neurosis uważają ich za swoich ojców chrzestnych, a do fascynacji ich brzmieniem przyznali się nawet członkowie REM. Po 8 latach intensywnej działalności grupa zawiesiła działalność, by wznowić ją 16 lat później w 2005 roku, czego ukoronowaniem stało się wydanie nowej płyty pod tytułem 1938. Od tej pory grupa wydała kolejne 3 albumy studyjne" Varvakios", „Aegan" i „Meteora", który promować będą na europejskiej trasie w styczniu 2023. W obecnej inkarnacji oryginalni muzycy zespołu – Thom Fuhrmann i Ethan Port – występują razem z Alanem Waddingtonem i Kerry Dowling'iem.
Grupa wraca do Polski po 6 letniej przerwie.
https://savagerepublic.bandcamp.com/

OPOWIEŚĆ (WRO)
Zespół istnieje od kilku lat, ale ciągnie ze sobą bagaż doświadczeń wyniesionych z funkcjonowania we wrocławskim undergroundzie od lat 90-tych. Grupa funkcjonuje pomiędzy Birmingham, a Wrocławiem. Taka odległość warunkuje specyficzny tryb pracy. Polega on na spotkaniach w nieregularnych odstępach czasu w studio nagrań. Tam w wyniku prób,
jamów i improwizacji na bazie luźnych założeń powstają zarysy utworów, które następnie krążą pomiędzy Polską, a Anglią aż do uzyskania oczekiwanej formy. Ale w przeciwieństwie do bardzo popularnych w dzisiejszych czasach tzw. projektów muzycznych, OPOWIEŚĆ to zespół z krwi i kości. Wykorzystanie dobrodziejstw techniki ograniczona jest do niezbędnego
minimum, co powoduje, że dźwięki żyją, oddychają, a wszelakie niedoskonałości nie są tuszowane i służą muzyce, co doskonale słychać na płycie.
OPOWIEŚĆ zaczynała od muzyki instrumentalnej, ilustracyjnej, w swoich poszukiwaniach odnosząc się niekiedy do szkiców utworów, niewykorzystanych przez wrocławską grupę Bete Noire, w której członkowie zespołu udzielali się kilkanaście lat temu (płyta "Art brut",wyd. Noise Annoys, 2007). Krokiem naprzód było wzbogacenie muzyki o słowa podane w formie, która nie ma charakteru śpiewu (co umiejscowiłoby grupę jako kolejny skład rockowy), ale w postaci szeptów, niewyraźnych głosów nadających całości charakter bardziej oniryczny. Punktem odniesienia dla takiego zamysłu wokalnego był utwór "Three" The Cure z płyty "Seventeen Seconds".
W taki sposób narodziła się koncepcja czegoś w rodzaju słuchowiska radiowego, ale z podkładem muzycznym oscylującym wokół "wczesnoarmijnego" czadu i "falarkowej" psychodelii, jako naturalnych muzycznych obszarów osób tworzących OPOWIEŚĆ. Efektem jest debiutancka płyta, wydana w styczniu bieżącego roku nakładem Bat-Cave Productions. Oprócz mariażu ściany gitar, syntezatora (tak na marginesie - modelu z serialu "Zmiennicy") i mocnej sekcji, warto wspomnieć, że budując brzmienie grupa wykorzystuje sporo dźwięków nagranych z otoczenia. Szumy, piski, zgrzyty, jednym zdaniem wszystkie charakterystyczne odgłosy, jakie można usłyszeć w trakcie podróży pociągiem. Stanowi to niewyczerpane źródło inspiracji.

SKŁAD PODSTAWOWY:
Łukasz Rudalski - głos, bębny, instrumenty perkusyjne, sample
Arnold Górka - bas, gitara, klawisze

SKŁAD KONCERTOWY dodatkowo stanowią muzycy zaprzyjaźnionej PSYCHOFORMALINY:
Bartek Glanc - głos, instrumenty perkusyjne, melodica
Miras Majsiak - gitara i efekty
Piter Bernatowicz - bas
Łukasz Wójcik - bębny
Za oprawę koncertów odpowiadają:
Litt Mistt - wizualizacje filmowe
Maja Gajewska - action-painting

https://opowiesc.bandcamp.com/

AFTER : DJ JAKUB S.
Jakub S. Od lat aktywny jako dj, recenzent, osoba odpowiedzialna za wizualizacje dla wielu około industrialnych projektów. Współpracował z niszowymi mag. muzycznymi. Twórca jednoosobowego projektu CITIZEN, zina PATOGEN. Propagator synkretyzmu kultury dubu z ruchem industrialnym. Jego sety to wypadkowa rytmicznego hałasu i niskich pasm basu, wytwarzając atonalny miejski rytuał. Supportował między innymi koncerty COPH NIA, XOTOX, TROUM, P.A.L, CONTROL.
____________________________

bilety : 60zł -dostępne (tylko) na bramce
Sala Witrażowa w Starym Klasztorze, ul Purkyniego 1. Wrocław