Jesteś tutaj

PODWODNY WROCŁAW 2023

PROGRAM
KONCERTY na scenie LEŻAKOWNIA:
piątek:

HAŃBA
G.M.W. Play Depeche Mode
GIVE UP TO FAILURE
LESS IS LESSIE
TANTFREAKY

sobota:
1984
PRAWDA
THE PAU
BLACK SUN DREAMER
SHEPHERDS OF CATS

SCENA MUZYCZNA KALAMBUR
Klub Browar
piątek:
KADABRA DYSKETY KUSAJE
Kadabra Dyskety Kusaje to ukraińsko-polski duet wykonujący muzykę z pogranicza folku, dream-popu i eksperymentalnej elektroniki. Duet zawiązał się pod koniec 2015 roku, aktywnie funkcjonuje od połowy roku 2019. Do tej pory zespół wydał minialbum koncepcyjny pt. "Simplex" (2019), oraz jeden album długograjacy zatytułowany "Slowa" (2022). W 2022 roku duet został laureatem festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając nagrodę radiowej Czwórki za "spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości". W roku 2020 duet był nominowany do nagrody WARTO przyznawanej przez Gazetę Wyborczą, w 2022 zdobył nominację do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej (nagrody jeszcze nie przyznano). Duet występował na takich festiwalach jak: Inne Brzmienia: Wschód Kultury, Soundrive, Great September, Skovoroda Fest, Karambol w Kosmosie. Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna w Ukrainie silnie odbiła się na działalności zespołu — duet brał udział w licznych koncertach charytatywnych na rzecz Ukrainy, wykonując specjalnie przygotowany program. Najnowsza twórczość zespołu również skupiona jest na tematyce rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

KORMORANY
Zespół o wielu odsłonach i twarzach. Czasem orkiestra, czasem trio. Uznawani za legendę polskiej awangardy autorzy plastyczno-muzycznych happeningów, mistrzowie muzyki teatralnej i filmowej, od ponad 30 lat intrygują słuchaczy nie tylko stylem i formą swoich występów, ale także bezkompromisowym podejściem do własnej sztuki jako szczerego i głębokiego strumienia wrażeń, zdolnych wyrywać człowieka z codziennej rutyny i schematów mentalnyc U zarania teatru Klinika Lalek w Wolimierzu Kormorany przez lata udźwiękawiały spektakle teatralne i akcje uliczne teatru. Z okazji 30 lecia Stacji Wolimierz zespół aktywuje skład z lat 90tych i wykona kilka kompozycji z tamtych czasów. Będą to utwory, które towarzyszyły teatrowi trzy dekady temu oraz parę smakowitych kąsków, które nigdy nie ukazały się na żadnym wydawnictwie muzycznym Kormoranów.
Premiera: 30lat Stacji Wolimierz 23.07.2023 / main stage
PraPremiera: Festiwal Podwodny Wrocław 23.06.2023 / Scena Kalambur

OTWINOWSKI/ SIKORSKI/ WITKOWSKI - „SPALONA ZIEMIA”

sobota:
OBRZĘK
Inicjatywa związana z Wrocławską Orkiestrą Improwizowaną. Forma tego wydarzenia to kilka koncertów improwizowanych zespołów, których członkowie są losowani przed rozpoczęciem grania. Zaangażowani muzycy to w głównej mierze artyści związani z wrocławską sceną niezależną.
Można spodziewać się zarówno eksperymentalnych zastosowań powszechnie znanych instrumentów, jak i harmonijnych ambientów czy tonalnych melodii.

WROCŁAWSKA ORKIESTRA IMPROWIZOWANA
Wrocławska Orkiestra Improwizowana powstała w kwietniu 2021 roku z potrzeby utworzenia platformy zrzeszającej muzyków zainteresowanych muzyką improwizowaną. Członkami orkiestry są osoby reprezentujące gatunki muzyczne z obszaru jazzu, muzyki klasycznej, hip-hopu, elektroniki oraz muzyki eksperymentalnej. Na bazie doświadczeń zdobytych we współpracy z innymi orkiestrami, grupa opracowała język komunikacji pozwalający kreować formę i dynamikę wykonywanych utworów w czasie rzeczywistym. Łącząc klasyczne podejście do tworzenia muzyki z koncepcją wolnej improwizacji, orkiestra kreuje nieprzewidywalną i emocjonalną opowieść, która jest spójna i intrygująca dla odbiorcy.

 

SCENA AWANGARDY ELEKTRONICZNEJ
Sala boczna Leżakowni
piątek:
SHANDAR - trip-hopowy duet Dariusz Jackowski - Anna Porzyc, 
M!ST- rabbit techno set,  
GALAXY OF FLESH - Uchylak i Śrutownica w soundtracku do nieistniejącego filmu Cronenberga
DER SLPALPSTICK TOD - funeralne dance act

sobota 1 lipca
MNIAMOS - DVJ, psychodelic techno set,
SIOSTRY OSIERDZIA- visual & tekno, Ula Jagielnicka / Natalia Trotyl,
WSTYD - poetic noise, Rafał Derda i Lech Nienartowicz, 
JAKUB S. - dub set, 

22.06.2023 /CZWARTEK / godz. 19.00 
SCENA SZTUKI INTERMEDIALNEJ edycja XVI
”WSPÓLNOTA – wychodząc z cienia antropocenu…?”

/Wystawa; fotografia, instalacje, obiekty, malarstwo, projekcje filmów, akcje,
efemeryczne działania twórcze,performance/
Na otwarciu odbędzie się koncert, ceremonia bębniarska Wiktor Golc - Papadram Roots Drums Band

Galeria Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, Wrocław. Zapraszamy na XVI edycję wystawy Sceny Sztuki Intermedialnej, której celem jest manifestacja różnorodnych podejść, wizji i twórczych postaw działających na styku
mediów, gatunków, kategorii. Tegorocznym hasłem jest WSPÓLNOTA jako krytyczna refleksja i komentarz do współczesności, czasu, który nas otacza.
Wszystko i wszyscy istniejemy we wspólnotowej sieci wzajemnych powiązań i oddziaływań pomiędzy sobą, grupą społeczną, miejscem w którym żyjemy,
otaczającym nas środowiskiem naturalnym, biologicznym z którego się wywodzimy i którego jesteśmy zaledwie częścią. Brak dostrzegania owych połączeń i wynikających z nich zjawisk abstrahuje z poczucia jedności i utożsamiania się z tym co nas otacza. W szeroko pojętych wspólnotach czy ekosystemach istnieje dążenie do równowagi, wymiany i uzupełniania się. Brak empatii i poczucia wspólnoty to egoistyczny zachłanny punkt widzenia, który z powodu wygody, konsumpcji i chęci dominacji wyklucza głębszą refleksję i poczucie bycia jednością ze wszystkim co jest naszym naturalnym światem. Czym jest i czy jeszcze istnieje lub może istnieć szeroko pojęta wspólnota międzyludzka, międzygatunkowa w czasie rozpowszechnionego egoizmu opartego na nie pohamowanej zaborczości antropocentrycznej? Artyści nigdy nie pozostają obojętni wobec rzeczywistości. Myśli, idee, wewnętrzna niezależność i twórcza wolność pozwalają często na zupełnie nowy, odrębny, niczym nie zdeterminowany, demaskujący zastałe nawyki mentalne i społeczne twórczy punkt widzenia. Gest, znak, idea, postawione pytanie, wewnętrzne zdziwienie i twórczy protest pozwalają na bezkompromisowy dialog z tym co właśnie się wydarza… Grupa wrocławskich zaangażowanych artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych, artystów niezależnych, jak i artystów zaproszonych z innych środowisk poproszona będzie o przeprowadzenie badań nad zagadnieniem oraz znaczeniem własnego rozumienia tytułowego pojęcia. Założeniem projektu jest przeanalizowanie nowych twórczych refleksji w kontekście wydarzeń, sprawdzenie możliwości relacji z widzem i wzajemnej interakcji.  Wystawa i pokazy przewidziane są w industrialnej przestrzeni Browaru Mieszczańskiego, która wypełni się koncepcjami i realizacjami artystycznymi, będącymi wynikiem przemyśleń i procesu twórczego. To połączenie wielu różnych indywidualnych czasem odmiennych artystycznych wypowiedzi składających się na wzajemną komunikację, wymianę z odbiorcą i wspólną obecność.
/ kurator wystawy- Małgorzata Kazimierczak/

Artyści:Andrzej Dudek Durer, Tomasz Szrama, Ewa Zarzycka, Jerzy Kosałka, Grzegorz Klaman, Anka Leśniak, Mirosław Chudy, Ignacy Starzyński,  Bomave Konate & Magda Podsiadły, Mira Aleksiun, Lev Stern, Dominika Sobolewska,  Artur Skowroński, Bożena Jarodzka, Dominika Łabądź, Anastazja Jarodzka, Iwona Ogrodzka, Marcelo Zammenhoff, Krzysztof Wałaszek, Elżbieta Wałaszek, Maria Bitka, Krzysztof Skarbek, Christos Mandzios, Wojciech Pukocz, Sonia Ruciak, Michał Staszczak, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Anna Szewczyk, Maciej Albrzykowski, Grzegorz Niemyjski, Magdalena Grzybowska, Marek Sienkiewicz, Andrzej Kosowski, Marek Grzyb, Mira Boczniowicz, Małgorzata Kazimierczak, Tomasz Opania, Czesław Chwiszczuk, Tomasz Chołuj, Marcin Harlender, Szymon Lubiński, Anna Bujak, Hubert Bujak, Paweł Czekański, Renata Pacyna, Witold Owczarek, Krystyna Szczepaniak, Marek Marchwicki, Bogna Kozera-Radomska, Beata Bols, Ewa Martyniszyn, Mirosław Rajkowski, Michalina Kostecka, Marta Janicka, M.C.Salus, Jerzy Lajstowicz, Adrianna Dąbrowska, Julia Szoblik, Agata Horwat, Mirosława Pesta, Marcin Derda, Maja Albińska, Filip Hruby, Małgorzata Duda, Barbara Jundziłł, Paulina Francuz, Kinga Hyrlicka, Maria Dutka, Julia Borowiecka i Wiktoria Puławska, Zuzanna Zienkiewicz, Jakub Kosmowski, Ihar Sheukunou, Laura Szpilka, Izabela Zarzycka, Gabriela Gajak, Martyna Frąckiewicz, Nadia Oettingen, Małgorzata Cegielska, Marta Bordych, Julia Kopańska, Oliwia Choroś, Maja Wilman, Adrianna Sot, Aleksander Szumlas, Karolina Cieśla, Antonina Chuchrowska, Alena Livontsyeva.

 

SCENA FOTOGRAFII_Dwa bieguny fotografii:
Łukasz Gawroński: ”Halucynacje”
Paweł Piaskiewicz 
Katarzyna Choma  
Marta Hirkyj- ”Metro”
Witold Chocholski: ”Złota rybka w sosie pomidorowym”
Patrycja Szumowska -”Samotnośc”
Lena Matoshniuk
Michał Pietrzak 
Agnieszka Przybyłowicz
Tomek Zielonka
Romana Cegielna:
Grzegorz Kryza i Agnieszka Kryza
Partick Rimond @ Jola Anton
Viktoriia Tatarenko
Darek Goetze- „Najcenniejsze”
Anna Bączkowska- "Frantic"  
Dariusz Prasalski, 
Piotr Kaczmarek- wystawa fotografii :„RENDES-VOUS” 

GALERIA EXIT: 
Łukasz Paluch: wystawa
koncert : Igor Boxx

Maksymilian Reroń- wystawa rzeźby: „Synergia” 

Wystawa Wrocławskiej Loży Fotograficznej "Relacje":Faustyna Jałosińska, Kamila Radka, Agata Rutkowska, Kajetan Dowda-Tchórzewski, Magda Wiśniewska, Magdalena Szymków, Małgorzata Lewandowska, Piotr Hulewicz, Sara Lissa Ryfczyńsk, Joanna Jureczko, Viktoriia Tatarenko, Grzegorz Żurek, Adrian Szymski, Sara Gołębiowska, Sebastian Drąg, Katarzyna Ossowska, Krzysiek Drozd, Magdalena Skomorowska, Anna Gudrun Sliwa, Bożena Boska Kałka

 

OFFO : wystawa artystów Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna, która znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest wystawą gromadzącą twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). W wystawie udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Foto klubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Na wystawach organizowanych w ramach OFFO mogliśmy zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów:Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, USA. Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

REXTORN METALWORK: to nowoczesna pracownia rzemieślnicza organizująca szkolenia i warsztaty technik repuserskich – dawnych metod ręcznego formowania miedzi.

„KONSTELACJE”- Wystawa rzeźby z pracowni prof.Katarzyny Józefowicz ASP Gdańsk i z pracowni prof.Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej ASP Wrocław

MINIMALIA - Wystawa niemieckiej artystki Moniki Grobel-Jaros

GALERIA FENOMENARIUM:
Katarzyna Wołodkiewicz: “ESENCJE”

 

SCENA FILMOWA

Studio w Browarze
Na Podwodnym Wrocławiu zobaczymy spektrum filmowego undergroundu ze specjalnym uwzględnieniem twórców wrocławskich. Zostaną zaprezentowane grupy filmowe, pojedynczy amatorzy oraz artyści działający poza przemysłem produkcji filmowej. Scena filmowa
Na Podwodnym Wrocławiu zobaczymy spektrum filmowego undergroundu ze specjalnym uwzględnieniem twórców wrocławskich. Zostaną zaprezentowane grupy filmowe, pojedynczy amatorzy
oraz artyści działający poza przemysłem produkcji filmowej.

PIĄTEK, 23.06.2023

20:00
PRASZCZURY KINAAMATORSKIEGO
Retrospektywa Jarosława Majchera – odrestaurowane filmy autora z lat 70' i 80' nakręcone na taśmie
światłoczułej.

20:45
PRASZCZURY KINAAMATORSKIEGO
Promocja książki Andrzeja Lorenca pt. „A.L. Ostatni amator.pl” oraz pokaz dwóch najnowszych filmów
autora.

21:30
KLUB REALIZATORÓW FILMOWYCH
Klub przestał działać w 2020 roku, jednak amatorzy, którzy się przez niego przewinęli, nie przestali
tworzyć. Zobaczymy najnowsze filmy: Janiny Matejuk, Michała Stenzla, Konrada Domaszewskiego,
Tomira Dąbrowskiego, Jakuba Gryzowskiego i innych)

22:22
WRO
Blok filmów z WRO ART CENTER przygotowany specjalnie na Podwodny Wrocław.

23:00
W STRONĘ KINA GROZY
Wrocławska premiera najnowszego horroru Dawida Topora pt. „Akcja Anihiliacja”

SOBOTA, 24.06.2023

19:30
OPOLSKA AWANGARDA
Wrocławska premiera filmu dokumentalnego Andrzeja Lewczaka pt. „Trzech To Już Tłum / P.S. Pies",
który opowiada o nieżyjącym już opolskim malarzu Zygmuncie Moryto.

21:00
NINJA TANGO MORTALE
Film sztuk walki nakręcony na terenie Wrocławia. Reżyseria: Wojciech Cichy i Jan Wiśniewski

22:00
KOCHAM DZIWNE KINO
Kwiat filmów z ostatniej edycji Pabianickiego festiwalu, promującego filmy dziwne, pastiszowe,
zakręcone.

23:33
WROCŁAWSKA AWANGRANDA
Autorski projekt Hegemona Horbatiuka i Agnieszki Matkowskiej, mający na celu pokazanie twórczości
artystów nowego stylu – awangroundu.

___________________________________________________

TRADYCYJNIE - STREFA GASTO: 
BAR KALAMBUR, BAR BROWAR, FOODTRUCKI.

___________________________________________________

 

WSTĘP BEZPŁATNY!!!

___________________________________________________

 

Festiwal odbywa się w ramach Święta Wrocławia 2023
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław
www.wroclaw.pl