Jesteś tutaj

ENERGIA DŹWIĘKU 2024 edycja wiosna

ENERGIA DŹWIĘKU 2024  / edycja wiosenna:
koncerty w pięknych przestrzeniach ossolińskiej Auli

 

bramka: 18:30

19:00 SITARTRONIC /PEKOSLAVSKY

20:00 TOMASZ BEDNARCZYK

21:00 KSIĘŻYC


_______________________________________

KSIĘŻYC: Zespół działał w latach 90. ubiegłego stulecia w składzie: Agata Harz (śpiew), Katarzyna Smoluk (śpiew, fortepian), Robert Niziński (instrumenty dęte i klawiszowe), Lechosław Polak (akordeon, instrumenty klawiszowe, syntetyzatory) oraz Remigiusz Mazur-Hanaj (teksty, taśmy). Ten etap w historii zespołu podsumowują 2 płyty wydane przez OBUH Records: Nów (1993) i Księżyc (1996).Album Księżyc znalazł się na liście 20 najważniejszych płyt alternatywnych dekady, w 2013 doczekał się wznowienia na rynku brytyjskim dzięki wytwórni Penultimate Press. Penultimate Press jest również wydawcą najnowszej płyty zespołu (Rabbit Eclipse), której angielska premiera miała miejsce w listopadzie 2015 roku podczas hcmf// - Huddersfield Contemporary Music Festival. Album został dobrze przyjęty przez krajowych i zagranicznych recenzentów, znajdując się w czołówce podsumowań płyt roku w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.
W 2014 grupa wznowiła działalność, w tym samym co przed laty składzie. Pierwszym koncertem po reaktywacji był występ w kościele św. Katarzyny w ramach festiwalu UNSOUND w Krakowie. Od tego czasu Księżyc pojawia się w różnych miejscach i bierze udział w różnych wydarzeniach (np.: w Warszawie koncert w Laboratorium CSW z Ivą Bittovą, występ o brzasku w warszawskiej Królikarni, koncert pod platanami podczas Les Siestes Electronique w Tuluzie,  festiwal Land Art nad Bugiem, festiwal Energia Dźwięku we Wrocławiu, koncert z Aine O'Dwyer w londyńskim Cafe Oto, KRAAK festiwal w Brukseli, i in.). Muzyka zespołu trafiła na kompilację Dream wydaną przez magazyn WIRE i festiwal Unsound. W 2015 Księżyc został nominowany do udziału w programie SHAPE - Platform for Innovative Music and Audiovisual Art from Europe. http://shapeplatform.eu/between-philip-glass-and-diamanda-galas-an-inter...(link is external) Uczestniczył również w projekcie muzyczno-wydawniczym Requiem Records na okoliczność publikacji Miniatur Eugeniusza Rudnika.

TOMASZ BEDNARCZYK 
Wrocławski producent (znany również jako New Rome) . W 2008 roku ukazał się debiutancki album “Summer Feelings” nakładem australijskiej wytwórni Room40. Rok później wydał dwie kolejne płyty “Painting Sky Together” dla Room40 oraz “Let's Make Better Mistakes Tomorrow” dla nowojorskiego 12k. Jego prace były recenzowane na łamach opiniotwórczego The Wire oraz prezentowane w BBC Radio. W latach 2011-2015 prowadził wytwórnie We Are Your Music Mate, która skupiała się na szeroko pojętej muzyce rytmicznej czy klubowej. Był uczestnikiem Red Bull Music Academy Bass Camp oraz współtworzył housowy projekt Harrison Chord. 

SITARTRONIC/PEKOSLAVSKY
 

Sitartronic/Pekoslavsky to wyjątkowy duet, który łączy brzmienie tradycyjnego indyjskiego instrumentu sitar oraz handpanów. Źródłem ich inspiracji są klasyczne indyjskie ragi, których ponadczasowe piękno potrafi przenosić do innych miejsc i czasów, dając impuls do tworzenia wielowątkowych muzycznych opowieści. Jednocześnie mówią, że grają ‘Future Etno’ – gatunek, w którym indyjskie i etniczne inspiracje, transowe rytmy oraz przestrzenna elektronika przenikają się z ambientem oraz jazzem.Duet tworzą Tomasz Orszulak (sitar, gitara elektryczna) oraz Michał Pękosz (handpany, bębny obręczowe). W kwietniu ukaże się ich pierwsza wspólna płyta o nazwie „Ragas and Tales”.Koncert będzie również okazją do zapoznania się z nietypowymi instrumentami, takimi jak m.in. handpan czy sitar.

HANDPAN to innowacyjny szwajcarski wynalazek z 2000 roku nazywany najmłodszym instrumentem świata. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza pięknemu głębokiemu wprawiającemu w trans brzmieniu, oraz nietypowemu wyglądowi. We wprawnych rękach potrafi zaskoczyć bogactwem niuansów oraz perkusyjnych możliwości.
SITAR to instrument z kilkusetletnią już historią, na którym tradycyjnie wykonuje się indyjskie ragi. O tym czym są ragi można by długo pisać, lepiej więc wsłuchać się w nie i dać się ponieść niesionym przez nie historiom. Każda bowiem raga wyzwala inne doznania i emocje.

Tomasz Orszulak – wrocławski gitarzysta, sitarzysta, kompozytor i producent. Od lat aktywny na wrocławskiej scenie muzycznej, twórca solowego projektu Sitartronic, znany m.in. ze współpracy z grupami Małe Instrumenty, Pieśni Piękne, Kormorany, występował z wieloma twórcami z Polski i zagranicy, m.in. Emam & Friends, Gendos, Ruso Sala, Eklektik Orkiestra. Nagrywa również muzykę do filmów, słuchowisk i spektakli teatralnych.
Michał Pękosz - pochodzący z Rzeszowa perkusista, ukończył klasę perkusji w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jego pasją są bębny obręczowe, których uczy się u Murata Coskuna i Yshaia Aftermana oraz handpany. Obecnie współpracuje m.in. z Nikolą Kołodziejczykiem i Natalią Kukulską.

___________________________________________________

MIEJSCE: 
Aula OSSOLINEUM, ul SZEWSKA 37, Wrocław
Wejście do Auli Ossolineum od ul Szewskiej 37, bramą główną, następnie przez dziedziniec.

___________________________________________________
BILETY: WYPRZEDANE

 

liczba miejsc limitowana
___________________________________________________
Projekt dofinansowany ze środków GMINY WROCŁAW
www.wroclaw.pl