NURSE WITH WOUND (UK)

NWW to brytyjski zespół założony w 1978 przez Stevena Stapletona, Johna Fothergilla i Hemana Pathaka. Ich wczesne nagrania, powstałe w bardzo krótkim czasie były mocno inspirowane wolną improwizacją i krautrockiem i niejednokrotnie, mimo protestów samych muzyków, były kojarzone z odłamem muzyki industrialnej.

Z całej trójki do 1981 przetrwał tylko Stapleton, który za pierwsze poważnie nagranie NWW uznaje wydany w 1982 album „Homotopy to Marie“. Do dziś NWW wydał ok. 30 płyt długogrających. W twórczości Stapletona dają się wyraźnie zauważyć wpływy dada, surrealizmu i humoru absurdalnego. Artysta odnajduje się w każdym wyobrażalnym gatunku muzycznym, czy to muzyce kabaretowej, czy rytmicznej, od Johna Cage'a po Beach Boys, od krautrocka po pop, ambient i noise. Jednak chyba najlepiej do muzyki Stapletona pasuje określenie – muzyka konkretna.

Lista muzyków współpracująca z NWW jest imponujaca: Foetus, Tony Wakeford, Andrew McKenzie/ The Hafler Trio, Jim O'Rourke, William Bennett/ Whitehouse, Annie Anxiety, John Balance /Coil, i regularnie David Tibet/Current 93.

Zespół występuje na żywo niezwykle rzadko a każdy live performance to niezapomniane doświadczenie nie tylko dla otwartych umysłów. Na wrocławskim koncercie zespół wystąpi w składzie: Steve Stapleton, Colin Potter, Matthew Waldron, Andrew Liles, Paul Beauchamp.

http://www.nursewithwound.co.uk