T.A.G.C./THE ANTI GROUP (UK)

The Anti-Group Communications, znany tez pod skrótem  T.A.G.C. to siostrzany projekt grupy Clock DVA. Założony we wczesnych latach osiemdziesiątych – mimo że sama jego idea powstała już w 1978 roku – przez jej lidera, Adi Newtona, T.A.G.C. (oryginalnie The Anti-Group) był pomyślany jako otwarty, eksperymentalny i multimedialny kolektyw skoncentrowany na dźwięku, obrazie i tekstualnych poszukiwaniach, nie stroniący także od sztuki performance i instalacji galeryjnych.

Nagrania formacji są wydawane przez wytwórnię Newton's Anterior Research Recordings. Teoretyczne idee stojące za tymi wszystkimi realizacjami, które są głównie psychoakustycznymi eksperymentami lub starannie skonstruowanymi dźwiękowymi rytuałami, są dokładnie wyjaśniane w opisach dołączanych do każdego wydawnictwa.  

Skrót nazwy zespołu nawiązuje do czterech nukleotydów, z których składa się DNA – to tymina, adenina, guanina i cytozyna. I to wyjaśnienie odsyła do naukowych podstaw twórczości projektu, którego celem od samego początku było prowadzenie badań w różnych wymiarach i obszarach zarówno nauki, jak i sztuki. T.A.G.C nigdy nie było zwykłą grupą, a raczej konstelacją równorzędnie działających osobowości współpracujących ze sobą dzięki zaproszeniu i pod kierownictwem Newtona. Pod tą bazową ideą leży głębsza filozofia i podległe jej teoretyczne poszukiwania – nie bez powodu C w nazwie grupy tłumaczy się także jako skrót od „communication”. Skład zmieniał się więc często, choć od połowy lat 90-tych pod tą nazwą działa już tylko sam Newton oraz jego żona i partnerka w tworzeniu, Jane Radion Newton.

Trudno jest zaklasyfikować do jakiegokolwiek gatunku twórczość The Anti-Group, skoro trudno jest nawet nazwać ten projekt grupą muzyczną. To bardziej interdyscyplinarna jednostka, wciąż poszukująca artystycznego i naukowego rozwoju, dokumentująca swoje teoretyczne i doświadczalne eksperymenty. Nie ważne są środki lecz rezultat – ekspansja świadomości w równym stopniu może się tu odbywać przy pomocy komputerów i technologii audiowizualnej, jak i poprzez zgłębianie arkanów Magiji i wszelkich innych okultystycznych i ezoterycznych systemów. A pole działania T.A.G.C jest szerokie – od dźwiękowej stymulacji procesów mózgowych, poprzez badanie roli częstotliwości i rytmów używanych w rytuałach voodoo do osiągnięcia stanu transu, aż po zgłębianie idei pozostałych po antycznych cywilizacjach w rodzaju Dogonów z Mali.

Po latach zawieszenia aktywności projektu, Adi i Jane Radion Newton powrócili na artystyczną scenę podczas występu na żywo na Equinox Festival w Londynie w 2009 roku.

T.A.G.C. na fb: