Jesteś tutaj

Monika Wińczyk

W tajemnym kręgu

To manifest poznańskiej artystki i aktywistki Moniki Wińczyk, którego medium jest video performance. Dotyczy przemiany jednostki na etapie różnych "teraz", które wyznaczają nową linię trwania i postrzegania czasu oraz osobistej herstorii. To również wyrwanie się z systemu, gdzie przypisane kobietom umiejętności, przekazywane w pokolenia na pokolenie, stają się narzędziem do dekonstrukcji życia w posłuszeństwie i wyzysku wobec wszechobecnie panującego patriarchatu.

Monika Wińczyk

Monika Wińczyk foto

Poznańska performerka działająca solo oraz w duetach : ''Monster Hurricane Wihajster", który tworzy wraz z mężem - Hubertem Wińczykiem, jak i "Mellin & Wińczyk", gdzie współpracuje z Magdaleną Mellin - artystką z Trójmiasta.
Obszarem jej działań jest empatia wobec wszelkich istot/ zjawisk i ich emancypacja, szeroko pojmowana kobieca natura, której towarzyszy ból, brak samoakceptacji, konflikt pokoleniowy, niestabilność, tęsknota za adoracją oraz przemoc wobec kobiet i kobiet wobec innych osób.
Współkuratorka Festiwalu Performance i Eksperymentu Dźwiękowego „Dragon odBity - 8 bitów" (2011r.) oraz dwudniowego festiwalu ,,die Fenster - wychylenia sztuki: performance, dźwięk, ruch" (2014r.), a także spotkań z rękodziełem "Wytwórnia".
Inicjatorka siedmiu edycji "Performance art jam session", spotkań "MHW poleca" oraz cyklu "Monoformance" cykl spotkań z performance "monoformance" w klubie Pies Andaluzyjski. Uczestniczka Festiwalu "Dzianie się" w Olsztynie w 2012 roku, spotkań "Widma Malingradu" w Poznaniu (2012 i 2014 r.), festiwalu "Cienka biała linia" w poznaniu 2013 roku, "Obserwatorium miejskie" w Toruniu, festiwalu " Friv", ''Dni wykluczonych ciał" organizowanych w ramach V-Day w Poznaniu w 2015 roku, festiwalu "Nowa Siła Kuratorska" w 2015 roku w Poznaniu, festiwalu "Sopot non-fiction" w 2015 roku w, "Queer festu" 2015 roku.
Uczestniczyła kilkakrotnie, na zaproszenie Magdaleny Mellin w "OPA – otwartych pracowniach artystycznych" w Kolonii Artystów w Gdańsku. Pracowała przy projektach pro_uchodźczych „Zaadoptuj kamizelkę" oraz „ Galeria bez domu" współtworząc warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Brała gościnnie udział w spektaklu „Ofelia_remix" oraz „Nomadka" Teatru
Amareya & Guests. W rankingu gazety świętojańskiej w 2015 roku spektakl, Ofelia_remix
Amareya Theatre & Guests wygrał w kategorii,najlepszy spektakl off-off". W 2016 roku, razem z Magdaleną Mellin i Katarzyną Pastuszak wzięła udział w konkursie "off-szekspir", prezentując kolektywnie powstały spektakl "Wina Pramatki" oraz w 2018 roku "Stoję na brzegu rzeki", Mellin/Wińczyk aka Pink&Yellow (Polska), a w 2020r. wspólnie z Hubertem Wińczykiem zaprezentowała na festiwalu w nurcie off "Stormy protest song" w oparciu o "Burzę" W. Szekspira. Pracowała przy spektaklu "Ostatnia wieczerza", reż.Piotra Wyszomirskiego.
Bierze udział w projekcie dotyczącym przemocy seksualnej wobec kobiet "Re-wolta". Brała udział w spektaklu operowym „Napój Miłosny" Teatru Wielkiego wPoznaniu w reżyserii Andrija Żołdaka. Współorganizatorka Czarnego protestu 2016 roku, podczas którego wystąpiła wspólnie z Aleksandrą Ska i Hubertem Wińczykiem w projekcie „Żołnierki I Frontu" z audio performance „Baczność, pocznij" do tekstu Anny Karoliny Kłys.
Uczestniczka i współorganizatorka Manify w Poznaniu w 2017 oraz 2018 roku. Organizatorka i współkuratorka wystawy „ Polka w budowie" w 2016 roku. Uczestniczka projektu/ruchu feministycznego Black Venus Protest zainicjowanego przez kolektyw Caldodecultivo, oraz ruchu na rzecz Ziemi i klimatu „Obóz dla klimatu".
Ostatnio wzięła udział w realizacji wystawy "Introspekcje mieszkańców Łazarza - czego nauczył mnie rok 2020" oraz w spektaklu online "Prosucenci", który został zrealizowany w ramach projektu kultura w drodze.