Jesteś tutaj

SUTCLIFFE JÜGEND (UK)

Powstały na początku lat 80-tych Sutcliffe Jügend to jeden z pionierskich projektów gatunku power electronics, założony przez Kevina Tomkinsa i Paula Taylora. Punktem kulminacyjnym w karierze zespołu okazało się wydanie w 1982 roku 10-godzinnego boxseta We Spit on Their Graves, który do tej pory uznawany jest za jeden z kamieni milowych stylu. Grupa zawiesiła działalność w momencie, kiedy Kevin Tomkins dołączył do Whitehouse, występując z nimi na żywo i nagrywając albumy Right To Kill i Great White Death.

W 1993 roku Kevin i Paul założyli eksperymentalną grupę rockową Bodychoke, z którą wydali 4 albumy. W 1995 roku zdecydowali się reaktywować swój macierzysty projekt, którego nowe nagrania spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyki.

Oryginalne taśmy z rejestracją wczesnych dokonań duetu zostały cyfrowo zremasterowane i wydane na CD przez Cold Spring Records w 1997 roku.

Ich ostatni płyta The Fall of Nature jest pełną epickości i majestatyczności, trwającą prawie godzinę mistrzowską realizacją drone sound, nawiązującą do mistrzów gatunku. Intensywność zawartej tam muzyki rośnie wraz z zagłębianiem się w jej strukturę i przestrzeń, by w końcu niespodziewanie eksplodować. Jest wiele stron ciemności i i wiele sposobów by ją wyrazić – The Fall of Nature to zbiór doskonale wyważonych dźwięków, które starają się to opisać, to hołd dla ginącej i upadłej Natury. To muzyka w całości oddziaływająca na cały system nerwowy. To nie po prostu zwykły drone, noise czy power electronics – to nowa jakość, będąca połączeniem wielu, czasem pozornie sprzecznych elementów.