Jesteś tutaj

PSYCHIC TV (USA)

Psychic TV narodziło się w angielskim Hackney pod adresem 50 Beck Road w 1982 roku. Zachęcony przez swojego przyjaciela, gitarzystę Alexa Fergussona z punkowego Alternative TV, początkowo niechętny pomysłowi Genesis P-Orridge powrócił do aktywnej służby przy tworzeniu nowej muzyki po rozpadzie Throbbing Gristle w 1981. Sześć miesięcy później, po dołączeniu innego renegata z TG, Petera Christophersona, krystalizuje się pierwotny skład nowego projektu.

Już we wczesnej fazie swojego istnienia Psychic TV prezentowało wysoce innowacyjną i niezachwianie prowokacyjną muzykę, mieszając elementy psychodelii i muzyki tanecznej z industrialnym brzmieniem, którą Genesis nazwał „hypedeliczną”.

Tak samo jak w przypadku TG, oprawa plastyczna wydawnictw i koncertów zespołu, marketing i radykalny styl życia muzyków były wszystkie traktowane jako tak samo ważne komponenty estetycznej deklaracji zespołu. PTV stworzyło wzorzec dla współczesnych projektów z gatunku avant-dance, a także mając niekwestionowany wpływ na kształtującą się wtedy kulturę rave.

Przez 14 lat PTV nagrało dziesiątki albumów studyjnych i koncertowych, skutkując umieszczeniem zespołu w Księdze Rekordów Guinnessa za wydanie największej ilości płyt w ciągu roku (nawet więcej niż to udało się Elvisowi!). Grupa zawiesiła działalność w połowie lat 90-tych, kiedy to Genesis zaczął realizować inne cele muzyczne z poetycko-wizualnym projektem Thee Majesty.

Do reaktywacji grupy doprowadził Edward ODowd z legendarnej nowojorskiej grupy rockowej Toilet Boys, który to delikatnie, lecz uparcie przekonywał Genesisa do ożywienia PTV. Tak jak wcześniej Alex Fergusson, Edward odniósł sukces i Psychic TV odrodziło się jako PTV3 w grudniu 2003 roku, kiedy to miał miejsce ich pierwszy publiczny występ.

Edward ODowd – gitara, Gyda Gash – bas, Genesis Breyer P-Orridge – wokal, bas, elektryczne skrzypce.