Jesteś tutaj

PIOTROWICZ / ZENIAL (PL)

Robert Piotrowicz to jeden z najbardziej płodnych artystów na scenie polskiej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Oprócz działań solowych ma na swoim koncie liczne kolaboracje z najważniejszymi światowymi muzykami i artystami dźwiękowymi. Jako instrumentalista pracuje głównie ze swoim zestawem koncertowym złożonym z gitary elektrycznej i analogowego syntezatora modularnego. Gitarę traktuje głównie jako źródło dźwięku, która z syntezatorem analogowym tworzy unikalny elektroakustyczny system. Jest zarówno uznanym cenionym wykonawcą swojej własnej muzyki, jak i doświadczonym improwizatorem, odnajdującym się w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych z innymi artystami. Do jego innych działań zaliczyć można studyjne kompozycje elektroakustyczne, ścieżki dźwiękowe do przedstawień teatralnych, udział w interdyscyplinarnych projektach artystycznych i instalacjach dźwiękowych. Znakiem rozpoznawczym jego brzmienia są intensywne zmiany dynamiczne prezentowana zarówno w dramatycznej, jak i w wyważonej formie. Wydał wiele płyt solowych, a jego album Lasting Clinamen z 2008 roku zdobyła rozgłos i uznanie na całym świecie.

Do jego najczęstszych współpracowników zaliczyć można Annę Zaradny, Burkharda Stangla i Zbigniewa Karkowskiego. W ostatnich latach kolaborował także z takim muzykami jak Oren Ambarchi, Jerome Noetinger, Valerio Tricoli, Xavier Charles, Lasse Marhaug, John Hegre, Tony Buck, Kevin Drumm i wieloma innymi. Piotrowicz brał udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach i festiwalach – między innymi In Between (Chicago 2001), jazz in e. (Germany), Copenhagen Jazz Festival 2001, Audio Art Festival 2000, Muzyka z Mózgu2000, Artgenda 2002, Horbar Festival (Hamburg 2002), ALTF4 Warszawa,Nova Paka 2003, Inländer Raus! (Berlin 2003), SKIFF, NPAI Pathenay, AuxPole'n, Densities 2005, Ultra Hang 2007, HaPzura 2007, ClubTransmediale 2008 czy Stimul 08. Razem z Anną Zaradny prowadzi wytwórnię Musica Genera i organizuje doroczny prestiżowy festiwal muzyki eksperymentalnej Musica Genera.

 

Zenial to muzyczny pseudonim Łukasza Szalankiewicza, ważnej postaci na polskiej scenie muzyki eksperymentalnej i elektronicznej, gdzie udziela się zarówno jako muzyk, jak i kurator. W kategoriach swojej własnej twórczości porusza się na płaszczyźnie wielu rożnych gatunków, począwszy od noise na ambiencie skończywszy. Występował w wielu krajach europejskich, w Azji i w Ameryce Południowej. W Polsce jego koncerty miały miejsce między innymi w Bunkrze Sztuki, w Galerii Kordegarda, CSW Zamek Ujazdowski (Laboratorium), Galerii Arsenał, CSW Łaźnia Gdańsk i w wielu innych miejscach. Współpracuje z licznym gronem artystów krajowych i zagranicznych. Jest jednym z członków duetu Aabzu, znany jest także z projektów Palsecam czy Zendee. Jako kurator działa przy krakowskich festiwalach Unsound i Audio Art. Jest współzałożycielem wytwórni Audiotong i wydawcą wielu kompilacji z eksperymentalną muzyką pochodzącą z Azji. Jego artystyczne działania rozciągają się, oprócz tworzenia muzyki, także na audiowizualne performensy i interaktywne instalacje.