Jesteś tutaj

NAEVUS (UK)

Naevus to projekt założony przez Lloyda Jamesa i Joanne Owen w Londynie w 1998 roku. Debiutancki album grupy, Truffles of Love (ostatnio wznowiony w zremasterowanej i poszerzonej wersji) ujrzał światło dzienne w 1999, a dwa lata później ukazał się kolejny krążek zespołu, Soil. Przełomem w ich karierze było wydanie w 2002 roku płyty Behaviour, która była dla grupy punktem zwrotnym – to mieszanka monolitycznych opowieści i akustycznych introspekcji; to na tej płycie muzycy ustanowili typowe dla nich organiczne i nowoczesne brzmienie, z którym Naevus kojarzony jest do dziś. Następne wydawnictwo projektu, docenione przez krytykę i słuchaczy Perfection is a Process miało swoją premierę w 2004, a 3 lata później ukazał się krążek zatytułowany Silent Life, który połączył ścieżki do tej pory eksplorowane przez zespól w jedną potężną całość – to zestaw piosenek, w którym zawarta jest jednak energia występów na żywo.

Wydany w 2008 Relatively Close to the Sea został nagrany w poszerzonym składzie – prócz stałych członków – Lloyda (śpiew, gitara, instrumenty klawiszowe) i Joanne (bas, akordeon, instrumenty klawiszowe) w nagraniu udział wzięli tacy muzycy, jak John Murphy (Knifeladder, Shining Vril) na perkusji, Greg Ferrari (Womb) na gitarze elektrycznej, Joanna Quail (SonVer) na wiolonczeli, Matt Howden (Sieben) na skrzypcach i Arthur Shaw (Cutty Sark) na instrumentach klawiszowych. Na albumie znalazły się takie utwory, jak nawiązujący do egzystencjalnego popu z debiutanckiego albumu Dented Mess czy The German – flirt ze szlagierowymi balladami o mordercach. Ozdobą płyty jest 18-minutowy utwór Go Grow, który łączy inspiracje zespołu rockiem progresywnym zaczerpnięte z twórczości ich wzorów pokroju Hawkwind czy Pink Floyd z głębokim brzmieniem wiolonczeli i dźwiękami fortepianu nawiązującymi do muzyki Johna Cale'a.

Naevus często koncertuje na terenie całej Europy, będąc stałym gościem takich festiwali jak Kunigunda Lunaria (Litwa) i WGT (Niemcy). W 2009 muzycy wystąpili na koncertach w Holandii, Francji, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii, gdzie obok Lloyda i Joanne w koncertowym składzie pojawiają się Greg Ferrari (z Womb) na gitarze i Hunter Barr (były muzykiem Knifeladder i Infant Skull Surgery) na perkusji i instrumentach klawiszowych.