Jesteś tutaj

MONA MUR & EN ESCH (D)

Mona Mur to ekstrawagancka wokalistka i kompozytorka, która zdobyła reputację na międzynarodowej scenie muzycznej, współpracując z takimi artystami jak Einstürzende Neubauten, The Stranglers, Yello czy z Warszawską Orkiestrą Filharmoniczną. Jej pełne chorobliwego szyku koncerty z niekonwencjonalnymi aranżacjami orkiestrowymi o mrocznym wyrazie, mają niezwykłą intensywność i są jednocześnie wyrazem, jak i dowodem jej otoczonej słusznym kultem osobowości.

Mur jest jedną z niewielu tak specyficznych i oryginalnych wokalistek, kreującej swój ciemny i tajemniczy, agresywnie piękny muzyczny świat, w którym zapuszcza się na niwy elektronicznego industrialu, zimnej fali, post-punku i mięsistej niemieckiej tradycji kabaretowej spod znaku Brechta i Weilla. Reżyser Fatih Akin wykorzystał jej trzy utwory na ścieżce dźwiękowej nagradzanego na całym świecie filmu Głową w mur (Gegen die Wand), z którym zdobył Berlińskiego Złotego Niedźwiedzia w 2004 roku. Obok swojej głównej działalności artystka komponuje ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych (Ballance, Velvet Assassin, Culpa Innata II), a – wykraczając poza sferę sztuki – Mur jest także utytułowaną artystką sztuk walki (posiada trzeci dan w taekwondo).

Na albumie 120 Days – The Fine Art of Beauty and Violence wydanym przez Pale Music w 2009 roku Mona Mur nawiązała współpracę z En Esch, utalentowanym gitarzystą, członkiem niemiecko-amerykańskiego elektro-industrialnego projektu KMDFM. Na gruncie tej kolaboracji ten uznany multiinstrumentalista i producent drastycznie przeformułował jej najintensywniejsze songi z lat 80-tych w unikalną mieszankę elektronicznych pętli perkusyjnych, basu, organów i przesterowanych gitar. Cztery nowo skomponowane utwory wyznaczają nową drogę dla ich Niebezpiecznego Związku. Na żywo wspomaga ich perkusista Johann Bley, znany ze współpracy z Juno Reactor, Killing Joke i Holgerem Hillerem.