Jesteś tutaj

LEGENDARY PINK DOTS (NL-UK)

The Legendary Pink Dots to stacjonująca w Holandii brytyjska grupa muzyczna, założona w 1980 roku, która mimo swojego undergroundowego pochodzenia osiągnęła status jednego z najbardziej wpływowych zespołów muzycznych końca XX i początku XXI wieku. Nie sposób jednoznacznie określić muzyki tego kultowego na całym świecie projektu – na dzień dzisiejszy ich obszerna, zahaczająca o rozmaite gatunki i stylistyki dyskografia liczy ponad osiemdziesiąt długogrających płyt z nagraniami studyjnymi i koncertowymi, nie licząc niezliczonych mini-albumów, singli i innych wydawnictw. Podejmując praktycznie niemożliwą próbę opisania muzyki formacji, można jedynie w przybliżeniu stwierdzić, że jest to niezwykły amalgamat rocka psychodelicznego, industrialu, nowej fali, synth-popu, krautrocka i muzyki eksperymentalnej. W ich utworach można odnaleźć absolutnie wszystko – melodyjny pop miesza się z pierwotną industrialną brutalnością, egzotyczna psychodelia sąsiaduje z inspiracjami zaczerpniętymi z muzyki klasycznej, rockowe w swojej strukturze kompozycje wypełnione są eksperymentami spod znaku najbardziej radykalnej awangardy.

Centralną postacią zespołu jest postać charyzmatycznego wokalisty i autora tekstów Edwarda Ka-Spela, którego poruszający głos i mroczne, pełne gwałtowności i apokaliptyczności liryki są znakiem rozpoznawczym The Legendary Pink Dots.

Zespół przez ponad trzy dekady swojego istnienia współpracował z wieloma uznanymi projektami muzycznymi, spośród których należy wymienić Nurse With Wound, The Dresden Dolls, Jarboe, HNAS, Jim O'Rourke czy Skinny Puppy.

http://www.legendarypinkdots.org/