Jesteś tutaj

JOINT VENTURE SOUND SYSTEM (PL)

oint Venture Sound System powstał w 1988 roku w Zgorzelcu i był jednym z pierwszych w Polsce sound systemów. Obecnie na stałe funkcjonuje w Warszawie. Artyści pozostają wciąż wierni zasadom oryginalności i eklektyzmu, prezentując radykalne brzmienia muzyki roots: elektro dub, old school dub, world club beat, asian beats, reggae stare i nowe – niekomercyjne, poszukujące, radykalne w brzmieniu, nie uciekające jednak od dorobku czerpiącej z tradycji reggae i world sceny elektronicznej. Choć nie ignorują oni współczesnych trendów, to ich sety w dużej mierze opierają się na utworach, które rzadko usłyszeć można w trakcie występów innych polskich sound systemów.

Joint Venture Sound System funkcjonuje w dwuosobowym składzie. Pseudonim DJ Bass Reprodukktora Xiędza Makena I wziął się stąd, że lubi reprodukować bass ubrany w sutannę bądź ornat, co w miejscach w których występuje wzbudza często sensację wśród portierek, barmanek i zgoła normalnych ludzi. Zajmuje się selekcją muzyki oraz pracą na mikrofonie i megafonie. DJ Maken organizuje trasy i koncerty wielu światowych artystów, często przy okazji supportując ich ze swoją formacją. Wcześniej zajmował się dziennikarstwem muzycznym współpracując z kilkoma rozgłośniami radiowymi oraz czasopismami i fanzinami. Drugi aktywista sound systemu to Aktywator Przestrzeni Dziura vel Mario Dziurex, który w trakcie imprezy odpowiedzialny jest za psychodeliczny mix głosu, sampli, syren i granej z płyt CD i MD muzyki korzystając z cyfrowych multiefektów. Jest również "technikiem" dbającym o programowo ekstremalne i czyste brzmienie całości. Jest basistą, grał między innymi w zespołach Stage of Unity, Spiky Fly oraz Bal Kuzest, wciąż udziela się w czadowym Raraborn. Oprócz tego pasjonują go możliwości muzyczne tkwiące w komputerach i ma na tym polu pierwsze znaczące osiągnięcia.

Obaj muzycy są współproducentami pionierskiego na naszym rynku cyklu kompilacji Dub Out Of Poland oraz kolekcji remiksów Kapeli Ze Wsi Warszawa Wymixowanie.

Występy Joint Venture Sound to jakby koncerty puszczane z płyty – pełna dynamika spotkania, full kontakt z tłumem, mocne głośniki basowe huczące niesamowitą energią dubu czy technologicznego uderzenia. Od sound systemów z Kingston różni go to, ze nie gra tylko i wyłącznie jamajskich wibracji – tu muzyka zróżnicowana jest od dub i reggae w klasycznej formie do global beat i ethno-techno, digital dub, funk, dancehall, ragga, jungle, drum'n'bass, ska, big beat, a czasem nawet odrobiny ostrego hardcorowego czadu.

Joint Venture Sound System grał swoje imprezy w wielu salach i miejscach na otwartym powietrzu na terenie całego kraju. Dużo tanecznych celebracji z ich udziałem odbyło się również na terenie Niemiec i Czech. Trudno byłoby dziś policzyć wszystkie imprezy, w którym Joint Venture Sound System wziął udział. Do najbardziej prestiżowych ich występów należą między innymi plenery i duże imprezy klubowe razem z tak renomowanymi zespołami jak Hypnotix, Skaferlatine, Les Ejectes, Submission, Rootsman, Dub Syndicate, Zion Train czy Transglobal Underground.

Joint Venture Sound System to nie tylko sama muzyka – tu również istotny jest przekaz. Szczególnym szacunkiem obdarzani są artyści, którzy oprócz ciekawej muzyki mają coś ciekawego do powiedzenia. Formułą formacji jest sound system promujący pozytywną świadomość i potrzebę zmiany.