Jesteś tutaj

ILLUSION OF SAFETY (USA)

Istniejący od 1983 roku Illusion of Safety to autorski projekt Daniela Burke, w ramach którego prezentuje swoją solową twórczość, często też jednak działając w konfiguracji z innymi artystami. Dorobek muzyczny projektu to ponad 20 albumów, które ukazywały się nakładem takich wytwórni, jak Complacency, Die Stadt, Experimedia, Odd Size, Silent, Soleilmoon, Staalplaat, Tesco i Waystyx. Na przestrzeni swojego istnienia Illusion of Safety zagrało ponad 300 koncertów w Europie i Ameryce Północnej.

Projekt jest określany jako wypadkowa ambientu, post-industrialu, muzyki elektroakustycznej, noise, kolaży dźwiękowych, improwizacji i power electronics – muzycy nie chcą ograniczać swojej twórczości do zaledwie jednego stylu czy metody twórczej. Niechęć do artystycznej stagnacji powoduje to, że dźwiękowy charakter i emocjonalna substancja muzyki projektu żyją i z każdą płytą czy koncertem, zmieniają się i ewoluują.

Dan Burke obecnie wykorzystuje tradycyjne instrumentarium, elektronikę, kompozycję komputerową, technikę samplowania i amplifikowane urządzenia do manipulacji materiałem dźwiękowym Wykorzystuje improwizowane i uprzednio skomponowane struktury operujące sonicznym tworzywem, który igra z pamięcią muzyczną jednostki i stymuluje percepcję – efektem jest konglomerat połamanych dźwięków, zaburzonej atmosfery i czystego, nieprzefiltrowanego przez inne instancje piękna, które w swojej istocie ewokuje świadomość niewysłowionego.

Zamierzeniem artystycznym Illusion of Safety jest aktywacja różnych wariantów percepcji, by dzięki temu udało się doprowadzić odbiorców do bezpośredniego dostępu do ich psychiki i emocji, do wywołania poczucia nieskończoności by dzięki temu móc odnieść się do świadomości konieczności równowagi i zgłębienia natury powszechnej dychotomii.