Jesteś tutaj

IGOR VAGANOV (RUS)

"Death Day"

"Celem Sztuki jest przygotowanie człowieka do śmierci" Andrey Tarkovsky

"Pracę przy tym projekcie nazwaliśmy Rosyjską Śmiercią. Jednakże, nie jest to  instalacja poświęcona rosyjskiej śmierci. Równie dobrze można ją  odnieść  do polskiej, ukraińskiej, czy Bałkanskiej śmierci ...
Ten projekt nie traktuje śmierci jako podmiotu fizycznego - choć  jest bardzo fizyczny na swój sposób.
Dlanas, praca przy scenach filmowych była niczym płukanie  ust z tłuczonego szkła. Aby odczuć  rzeczywistość i  ją oddać, bez wymyślania czegokolwiek.
Nie mieliśmy scenariusza- mieliśmy tylko pomysł. Podchodziliśmy do niego z różnych stron. Każdy z nas z osobna. Razem. Filmowcy, Muzycy.  Ten projekt jest stworzony wspólnie,  zawiera część każdego z nas, każdego, kto brał  w nim udział.
Mówimy o duchowej śmierci. O świecie, który tracimy, świecie, który odchodzi i o rzeczach, które  są nadal  dla nas ważne.
Mówimy także  o kulturze, którą pielęgnujemy  przez całe życie, aż nadejdzie ten dzień, DZIEŃ ŚMIERCI ...

Od samego początku projekt został celowo podzielony na trzy części, trzy stany  odzwierciedlające przejście na drugą stronę. Ogień-Powietrze, Ziemia-Kamień, Woda-Ciało. Trzy symbole, trzy rytuały. Natura, magia, ciało, mistycyzm i los. Swoiste "Memento mori" zawarte w każdej chwili. Dlatego ta praca ma też aspekt religijny. Odnajdziecie tu echa  Eliasa Merhige, wczesny konstruktywizm rosyjski i niemiecki,  Dereka Jarmana, Andrieja Rublowa i "Stalkera"  Andrieja Tarkowskiego. To nie przypadek, że  wiersz  jego ojca Arsenij Tarkowskiego słyszycie w finale.
Brud, symbole i święty ogień przenikają się...
Jestem  wdzięczny każdemu, kto wziął  udział w tej trudnej, ale ekscytującej "podróży".

Igor Vaganov

DEATH DAY
czas:7'07"
audiowizualna instalacja, projekt stworzony specjalnie na WIF 2014

:dźwięk :
Maciek Frett
Aureliusz Pisarzewki
Anna Nacher
Marek Styczyński
: text :
Arseny Tarkovsky
: udział wzięła :
Sveta Filippova
: camera | video | edycja :
Igorъ Vaganov

http://drugie.here.ru/achtung/