Jesteś tutaj

BORGHESIA (SLO)

Borghesia to legendarny projekt muzyczny, założony w 1982 roku w Ljubljanie przez członków alternatywnej grupy teatralnej FV-112/15. Formacja ta, obok pochodzącej z tego samego miasta grupy Laibach, wciąż jest uznawana za najważniejszego przedstawiciela niezależnej i alternatywnej sceny artystycznej Słowenii z lat 80-tych XX wieku i również wraz z nimi jest zespołem z terenów byłej Jugosławii, który osiągnął największą światową sławę (cztery albumy grupy ukazały się w prestiżowej wytwórni Play It Again Sam).

W hipnotycznych utworach formacji, wypełnionych samplami z filmów i audycji radiowych mieszają się różne gatunki i stylistyki – można w nich usłyszeć nową falę, minimal wave, electro, synthpop, proto-techno i muzykę dyskotekową. Wiele osób twierdzi wręcz, że Borghesia stworzyła własną odmianę EBM, opartą na symfonicznym brzmieniu syntezatorów, funkujących liniach basowych, militarystycznych rytmach i surowych sekwencjach złożonych z powtarzanych, transowych zapętleń. Twórczość projektu często jest stawiana na równi z innymi tuzami industrialnej muzyki tanecznej, takimi jak DAF czy Front 242.

Pomijając kwestie muzyczne w przypadku Borghesii równie ważna jest jej antyautorytarna i anty-nacjonalistyczna ikonografia, która jest widoczna w każdym aspekcie działań grupy – zarówno w tekstach, na okładkach, w przygotowanych przez jej członków produkcjach wideo czy też podczas koncertów. Podstawowymi tematami poruszanymi przez artystów jest nadzór, inwigilacja, kontrola, zakazy, seksualne tabu i wszelkie formy represji jednostki.

Borghesia on Facebook