Jesteś tutaj

RYTUAŁ – NAPIĘCIE ! - edycja XXI

Napięcie

Synonimem napięcia jest pojęcie „różnicy potencjałów”, które samo w sobie, bez dodatkowych objaśnień uznawać można za piękną analogię świata sztuki. Napięcie jest przeciwieństwem zunifikowanego, jednorodnego stanu rzeczy. Dość powszechnym wydaje się być określanie napięcia, jako dynamicznej sytuacji w ramach konfliktu, czy sporu.

Struktura języka posiada jedną fundamentalną zasadę, będącą jednocześnie osią wszystkich systemów dialektycznych. Owa zasada dotyczy tego, że każda wypowiedź posiada przeciw wypowiedź. Odmienne wypowiedzi kształtujące rys dyskursu są w pewnym sensie niczym plus i minus. Dyskusje bywają gęste, zaś gęstość, to nic innego, jak napięcie. System zakładający współmierność relatywów, przeciwieństw, tez i anty tez, byłby z pewnością najodpowiedniejszym odniesieniem do napięcia, gdyby nie istotny szczegół, który definiuje jego znaczenie. Chodzi mianowicie o to, że w zamkniętym obwodzie prąd zmierza w jednym tylko kierunku. Czy brak przeciw wektora oznacza, że włączając prąd wszystko w obrębie systemu podlegać będzie sile determinującej, na którą nie będzie miała wpływu żadna kontr wypowiedź?

Można powiedzieć, że wystarczy odłączyć prąd i brak jego oddziaływania określimy, jako przeciwieństwo gęstości popychającej rój elektronów w jednym właściwym kierunku. Cisza, sytuująca się poza językiem nie zdolna jest jednak ani do wypowiedzi, ani przeciw wypowiedzi. Tymczasem rój elektronów jest głośny niczym dron i napiera nadal - pewnie i regularnie. Zwykle jest tak, że kiedy inna potężna siła ma wpływ na kierunek napięcia (w zależności od anty upodobań, może być nią mafia, masoneria, Internet, czy sieć korporacji) to wówczas poczuć się można jak pasywny elektron. Im głośniejszy rój, tym większa pasywność społeczna. Napięcie sięga zenitu, jest coraz gęściej i nikt nie może nic zrobić.

Owe fatalistyczne perspektywy kształtują coraz częściej ufundowaną na niepokoju postawę społeczną, którą można by określić, jako stoicką opcję, zakładającą brak podejmowania działań wobec niemożliwości wpływu na napięcia z zewnątrz, których siła jest tak intensywna, że nie ma możliwości i formy oporu. Wydaje się jednak, że wszyscy zapomnieli o fakcie, że napięcie można kontrolować. Społeczeństwo jest w pewien sposób podobne do syntezatora analogowego lub modularnego systemu sterowanego napięciem. Trzeba powiedzieć jednocześnie, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy gałkami i potencjometrami syntezatora, którymi łatwo kręcić a światem, który mało tego, że nie posiada gałek, to na dodatek wydaje się być pozbawionym czytelnego schematu technicznego.

Brak logicznej integralności świata jest coraz bardziej dostrzegalny w wymiarze społecznym na wielu poziomach. Świadomość takiego stanu rzeczy może być jednocześnie podpowiedzią, która stymulować będzie do nakreślania nowego schematu. Choć kierunek jest czytelny i niezmienny, to nikt nie może zakazywać tego by iść na przekór. Można przecież kontrolować kierunek wedle życzenia i stwarzać to, co do stworzenia jest możliwym.
Być może to właśnie nasz własny głos jest tą przeciw wypowiedzią wypowiedzi nakazującej nam iść w jednym kierunku. Napięcie jest z tej perspektywy rozumiane jako kreacja i aktywność, stając się tym samym antytezą całkowitej podatności na wpływ z zewnątrz. 

W sztuce napięcie funkcjonuje w kontekście procesu dezintegracji i destabilizacji zrównoważonej całości. Choć w każdym przypadku chodzi o destabilizację odmiennego porządku, to za każdym razem dezintegracji ulega właśnie porządek. Kiedy więc powiemy coś na temat naruszenia wewnętrznych zasad idealnego, bądź nawet spójnego logicznie układu, tendencji, czy stylu, to wypowiadamy się na temat napięcia. Zawsze naruszenie integralności wynika z chęci deformacji czegoś, co w percepcji tego, który deformuje jest dopełnione w pozorny lub niewłaściwy sposób. Zdeformowany napięciem układ jest więc niczym innym, jak nową formą dopełnienia lub określeniem nowych reguł równoważących.
Można z pewnością powiedzieć, iż cała historia sztuki jest historią napięć.
Andrzej Mazur

14.06.2024 PIĄTEK godz.19.00
WERNISAŻ BIBLIOTECH 
Skutki Uboczne  
Podczas wernisażu w holu BIBLIOTECHU koncert improwizowany (D-21)Jakub Sobieralski (Grove Anemone), Jakub Knoll (Sleezy Dog) i Łukasz Bejnar (Uchylak) 

MIEJSCA EKSPOZYCJI BIBLIOTECH / HALA WYSOKICH NAPIĘĆ

ZAPROSZENI ARTYŚCI
Agata Grzych, Agata Szuba, Aleksandra Trojanowska, Anna Bujak, Anna Gałuszka, Beata Maria Szczepańska, Dominika Łabądź, Dorota Maroń, Elżbieta Leszczyńska Szlachcic, Grażyna Jaskierska Albrzykowska, Hubert Bujak, Igor Wójcik, Jacek Zachodny, Janusz Jasiński, Jerzy Kosałka, Kino Manual Aga Jarząb & Maciej Bączyk, Krzysztof Bryła, Krzysztof Skarbek , Krzysztof Wilma, Lena Czerniawska, Maciej Albrzykowski, Małgorzata Kazimierczak, Małgorzata Matuszewska, Marcin Berdyszak, Marcin Michalak, Marek Grzyb, Martyna Zaradkiewicz, Michał Staszczak, Michał Wasiak, Milena Anna Łuczyńska, Miłosz Flis, Mirosław Chudy, Pani Tomaszewska, Paulina Domagalska, Paweł Mikułowski, Piotr Jędrzejewski, Radek Ślany, Renata Bonter Jędrzejewska, Robert Lenard Bachmann, Szymon Lubiński, Szymon Motyl, Tomasz Domański, Tomasz Ryfa, Ula Jagielnicka, Viola Tycz, Witold Makary Owczarek, Zbigniew Podgórski

KONCERTY NA OTWARCIE: 
STREFA KULTURY STUDENCKIEJ

14.06.2024 PIĄTEK godz.20.00 

NIEŹLE
SUCHY PION
TACZKA ŻWIRU
ZIMNA WOJNA

STREFA RADIA LUZ
Kurator: Zuzanna Pawlak (DJ-e: zespół redakcyjny Radia LUZ)

mloda dospania 
Adam Salamøn
DJ RO
71mane
Groove Professor 
DJ Lentas
Donija
unspecified
repmeis
Galant

Czasy i sceny grania poszczególnych wykonawców wkrótce…

DACH SKS-u
14.06.2024 PIĄTEK godz.18.00 – 22.00 
 
TRAWNIK przy SKS
14.06.2024 PIĄTEK godz.18.00 – 22.00 
15.06.2024 SOBOTA godz.15.00 – 20.00 
16.06.2024 NIEDZIELA godz.14.00 – 18.00 

KLUB FESTIWALOWY – Bulwar przy Politechnice Wrocławskiej – Plaża
14.06.2024 PIĄTEK godz.22.00 – 02.00 
15.06.2024 SOBOTA godz. 20.00 – 02.00 
16.06.2024 NIEDZIELA godz. 14.00 – 21.00 


BEFORE RYTUAŁ

07.06.2024 PIĄTEK
Prezentacja Hali Wysokich Napięć (na wcześniejsze zapisy )
Ze względów bezpieczeństwa maksymalnie grupa 20 osób
Wydział Elektryczny » Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii pl. Grunwaldzki 13, Wrocław bud. D-1

Godz.17.00 – 1 wejście
Godz.17.30 – 2 wejście
Godz.18.00 – 3 wejście

Prowadzenie: dr hab. inż. Maciej Jaroszewski
Zapisy od 20.05.2024 na e-mail: arek@jobkarma.pl

ORGANIZACJA:
Industrial Art
Politechnika Wrocławska
Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław 
www.wroclaw.pl
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Ośrodek Kultury i Sztuki 
www.okis.pl
Współpraca Radio LUZ