Jesteś tutaj

POLECAMY:

Panie i panowie, 5 i 6 grudnia po raz czwarty wchodzimy na orbitę! Wtedy to w Klubie Żakw Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu SpaceFest! Nadal konsekwentnie promujemy shoegaze, space-rock i wszelkie psychodeliczne odmiany muzyki alternatywnej. W tym roku twarzą festiwalu jest Snowid – niepokojąca postać z lasu, która wraz z człowiekiem grzybem i goblinami z kosmosu nada całemu wydarzeniu tajemniczą otoczkę mistycyzmu i dostarczy pierwotnej energii.

Czeka nas spora dawka koncertowych atrakcji. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego dnia będzie legendarne Silver Apples – pionierzy psychodelicznej elektroniki, na której wychowywali się członkowie takich grup jak Kraftwerk czy Portishead.Simeon, lider zespołu, na domowej roboty syntezatorze, składającym się z 12 oscylatorów i zestawie filtrów dźwiękowych, klawiszy wymontowanych z telegrafu, części odbiorników radiowych, sprzętu laboratoryjnego i różnego rodzaju elektronicznego złomu stworzył dźwięki, o jakich nie śniło się ludzkości pod koniec lat 60-tych – i które do dziś brzmią równie świeżo i odkrywczo.

Headlinerem drugiego dnia festiwalu będzie brytyjski duet The KVB, którego muzyka to delikatne i ulotne brzmienie shoegaze’u, gdzie na pierwszy plan wybijają się gitarowe pogłosy i minimalistyczna elektroniczna produkcja.

Zagrają dla nas również The Oscillation z Wielkiej Brytanii – lawirujący pomiędzysurowością krautrocka, słodko-gorzką popową melancholią, hipnotyzującymi dronami, noisem i nowofalowymi przesterami, 2kilos & More, których połączenie ambient-elektroniki i post-rocka z niesamowitymi wizualizacjami rzuciło na kolana spacefestową publiczność 2 lata temu. Tym razem wystąpią razem z Black Sifichi – mrocznym mistrzem spoken word, performerem i undergroundowym aktywistą. Ponadto na naszej scenie pojawią się Death Hawks – brodaci fińscy szamani psychodelicznego space-rocka oraz duńska grupa Tales of Murder and Dust reprezentująca skandynawski nurt Psych-noir.

W programie mamy też mocne pozycje z Polski: The Enters – robiące ostatnio ostre zamieszanie w świecie muzyki alternatywnej trio poruszające się po rejonach shoegaze, noise pop i dream pop; bydgoski skład 3moonboys, który wpisał się już na dobre w muzyczny krajobraz polskiego alternatywnego undergroundu i wymyka się wszelkim klasyfikacjom; ponadto efemeryczny projekt Rafała Skoniecznego (znanego z Hotelu Kosmos) o nazwie Rara i oczywiście clou programu – Snowid, który wprowadzi nas w międzygwiezdny trans za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych.

Na deser DJ Dr. Switchoff zaserwuje eklektyczne sety DJ-skie z tym, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata, wykorzystując zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe.

Tradycyjnie już,część koncertową poprzedzą próby Pure Phase Ensemble – grupy utworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez tydzień w CEA Łaźnia w Nowym Porcie – i inspirować się portowymi pejzażami tej gdańskiej dzielnicy. Nie zabraknie z pewnością ścian gitar i przesterów za sprawą wokalisty i gitarzysty legendarnego, shoegaze’owego zespołu Ride – Marka Gardenera, który w tym roku zostanie liderem PPE. Do składu grupy dołączą też m.in. muzycy zespołów Hatifnats, Wilga czy Cisza nocna. Nie zabraknie również Raya Dickaty, znanego m.in. ze współpracy z PJ Harvey czy Spiritualized oraz Karola Schwarza z Nasiono Records, którzy od samego początku dbają o skoordynowanie i muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 6 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2015 roku.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się na SpaceFest! i razem z zaproszonymi artystami przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Zapraszamy na muzyczne grzybobranie!

 

 

PROGRAM KONCERTÓW

 

5 grudnia 2014 | start 19:00

 

Silver Apples (US)
The Oscillation (UK)

2kilos &More + Black Sifichi (FR/US)
Death Hawks (FIN)

3moonboys (PL)

Rara (PL)

+

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

 

 

6 grudnia 2014 | start 19:00


The KVB (UK)
Pure Phase Ensemble (with Mark Gardener) (UK/PL)

Tales of Murder and Dust (DK)

The Enters (PL)

Snowid (PL)

+

DJ Adam Czajkowski (PL)

DJ Dr.Switchoff (RU)

 

 

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.spacefest.pl