Jesteś tutaj

POLECAMY!

Data: 10.10.2014, godz. 19.00

Miejsce: klubokawiarnia Cocofli, ul. Pawła Włodkowica 9

W programie:

  1. „Ziemia jałowa. Między fantastyką a mainstreamem” – Spotkanie z Michałem R. Wiśniewskim, autorem powieści „Jetlag” – prowadzenie: Piotr Czerniawski i Przemek Witkowski.

  2. „Conan mizogin, Conan orientalista, Conan kuc, czyli polityczne odczytanie sagi Roberta E. Howarda” – wykład i prezentacja multimedialna Przemka Witkowskiego.

W numerze:

Świat fantastyki nigdy nie uchodził za postępowy – zaludniające go komiksowe postacie stały na straży konserwatywnego porządku społecznego, w którym prawa kobiet i mniejszości nie miały najmniejszego znaczenia. Powolną zmianę tego stanu rzeczy próbujemy uchwycić w najnowszym numerze „Rity Baum”, w którym fantastyka jest motywem przewodnim. Katarzyna Derda bawi się wizerunkiem wampira, Edward Mróz i Katarzyna Paprota piszą o nowej generacji superbohaterów, Andrzej W. Nowak opowiada o twórczości jednego z najciekawszych autorów współczesnego science-fiction, Michał R. Wiśniewski zabiera nas w podróż w czasie. Na deser – wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Lovecrafcie, ale nie przyszło wam do głowy, żeby zapytać.

W numerze fantastycznym równie fantastyczny dział teatralny. Justyna Lipko-Konieczna pisze o aktorach z zespołem Downa i autyzmem z warszawskiego Teatru 21, Łukasz Chotkowski zapowiada nową, planowaną przez autorkę sztukę Elfriede Jelinek, a Andrzej Ficowski rozmawia z Pawłem Passinim o Antoninie Artaudzie.

W dziale sztuk wizualnych Agata Pietrasik w szkicu „Magazyn jako miejsce twórczych napięć” pisze o awangardowym w latach 60. amerykańskim czasopiśmie „Aspen”, Zuzanna Sokołowska – o zmysłach w sztuce poza zmysłem wzroku, a Paweł Piotrowicz rozmawia z Marcinem Harlenderem – wrocławskim malarzem, performerem, twórcą instalacji i happeningów.

W galerii: obrazy i murale z motywem fantastycznym wrocławianina ZBIOKA Czajkowskiego oraz grafiki poety i pisarza pokolenia „Brulionu”, obecnie mieszkającego w Danii autora „Rity” – Grzegorza Wróblewskiego.

 

Najnowszy numer „Rity Baum” będzie dostępny w Empikach i dobrych księgarniach na terenie całego kraju.