Jesteś tutaj

POLECAMY!

2nd Wrotycz Festival: Dernière Volonté (F), O Paradis (E), Svartsinn (N),

The Devil and The Universe (A), [H▲veN] (PL), Hubert Wińczyk (PL)

 

Data: 11 kwietnia 2015 roku, godz. 17:00

Miejsce: Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Po sukcesie festiwalu zorganizowanego z okazji 10-lecia działalności poznańskiej wytwórni, Wrotycz Festival powraca z drugiej odsłonie. Tym razem w Pawilonie Nowa Gazownia przy ul. Ewangelickiej publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z dokonaniami wizualno-muzycznymi zespołów z Francji, Hiszpanii, Austrii, Norwegii i Polski. Na scenie 2nd Wrotycz Festival pojawią się: Dernière Volonté, O Paradis, Svartsinn, The Devil and The Universe, Haven, Hubert Wińczyk.

Dernière Volonté (po polsku „ostatnia wola”) to nazwa projektu, pod którą tworzy francuski muzyk Geoffroy D. We wczesnej twórczości projektu możemy usłyszeć głównie industrialne fascynacje, które z czasem łączą martial z dark ambientem. Skupiając się na atmosferze, rytmie i historycznych samplach, Geoffroy dodaje do nich wokale i melodie. Album „Les Blessures De L'Ombre” z 2003 roku wyznacza nowy kierunek w twórczości Geoffroy, prezentując utwory oparte na tradycyjnej budowie zwrotka-refren i popowych melodiach.

Zespół wydał ostatni album w 2012 roku, jest jednak nadal aktywny, sporadycznie grywa koncerty. W Poznaniu Geoffroy D. na scenie będzie wspierał Andy Julia, występujący w projekcie Soror Dolorosa, odpowiedzialny za elementy perkusyjne. Zespół powraca do Polski po 5 latach, ostatnio występował w 2010 roku podczas Wrocław Industrial Festival.

https://www.facebook.com/pages/DerniereVolonteÔ Paradis to grupa utworzona w Barcelonie przez Demiana Recio w latach 90., tworząca eksperymentalny pop-folk. Najaktywniejszy okres w historii grupy rozpoczął się od 2000 roku, kiedy Demian współpracował z takimi muzykami i zespołami jak Thomas Nöla, Allerseelen, Wermut, Escama Serrada, Circe, Novy Svet, Comando Suzie, Nature Morte, Los Sencillos, Dusminguet, Elli Riehel, Totenlieder i Val Denham.

Demian śpiewa po hiszpańsku, muzyka zespołu bazuje na powtarzanych zapętleniach, kompozycjach i poetyce pełnych wyobraźni, wrażliwości i różnorodnych inspiracji zabierających słuchacza do prywatnego świata Demiana.

Zespół ma na swoim koncie kilkanaście indywidualnych albumów, wiele kooperacji z innymi twórcami. Ostatni album, „Nacimiento”, ukazał się w 2014 roku. Zespół występuje w składzie trzyosobowym. Będzie to pierwszy koncert zespołu w Polsce.

www.oparadis.es

 

The Devil and The Universe to austriacki projekt, który zaistniał na scenie niezależnej w kwietniu 2013 roku wydając pierwszy EP „Evoking Eternity”. Muzycy określają swoją twórczość jako „goat wave”, oscyluje ona wokół experimental/ritual/ghost-wave/dark ambient. Ta różnorodność związana jest z innymi doświadczeniami muzycznymi twórców The Devil and The Universe: Ashley Dayour występuje w Whispers In The Shadow, Coma Divine, ex-L'Âme Immortelle; David Pfister związany jest z Neigungsgruppe, Sex, Gewalt und gute Laune, a odpowiedzialny za perkusję Stefan Elsbacher z Black Manna. Twórczość The Devil and The Universe flirtuje z magiją, okultyzmem, chaosem, ale także surrealizmem i świetnym poczuciem humoru, które spotykają się w scenicznym wizerunku 3 postaci z głowami kozłów. Na scenie możecie spodziewać się świetnej muzyki i mrocznego rytuału z przymrużeniem oka. Występ podczas 2nd Wrotycz Festival będzie pierwszym koncertem rogatego trio w Polsce.

http://www.thedevilandtheuniverse.com/

 

Svartsinn to norweski projekt dark ambient, za którym stoi Jan Roger Pettersen. Sięgając do początków twórczych poszukiwań, do połowy lat 90-tych, Svarsinn nie ukrywa swojej fascynacji twórczością projektu Northaunt. Przyjaźń obu panów zaowocowała wzajemną fascynacją i inspiracją, która spotkała się także w kolaboracjach muzycznych. Dziś Svartsinn nagrywa dla czołowej dla dark ambientowych dźwięków kanadyjskiej wytwórni Cyclic Law, w 2007 roku wziął udział w kompilacji poświęconej Zdzisłałowi Beksińskiemu wydanej przez Wrotycz Records. Na zaproszenie Wrotycz Svartsinn koncertował w Poznaniu w 2008 roku. Występy na żywo, podobnie jak całą twórczość Svartsinn, charakteryzują długie, mroczne, dark ambientowe pasaże zilustrowane niebanalnymi wizualizacjami.

www.svartsinn.com

 

[H▲veN] to muzyczne dziecko Marcina Jarmulskiego, od kilku lat związanego z poznańską sceną. Jego muzyka to eklektyczne połączenie trip hopu, muzyki klubowej i industrialu. Projekt działa od 2005 roku, ma na swoim koncie 6 albumów wydanych w krajowych wytwórniach, ale także w prestiżowej amerykańskiej Tympanik Audio. Jakiś czas temu do projektu dołączył Radosław Deruba, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za wizualizacje realizowane na żywo.

www.havenproject.bandcamp.com

 

URINATORIUM (projekt Huberta Wińczyka) to przedsięwzięcie mające na celu poszukiwanie, badanie i przeistoczenie dźwięków, które można uznać za metaboliczne odpady. Cel tych poszukiwań jest przede wszystkim poznawczy (w sensie gnostyckim) a rezultaty pracy, produkcje dźwiękowe mogą być odbierane estetycznie - jako muzyka. Podczas występów i nagrań wykorzystywane są narzędzia, odpadki z metalu i tworzyw sztucznych, generator akustyczny, nagrania terenowe, dyktafony, głos (nie)ludzki, mikrofony kontaktowe, radio, dziecięce instrumenty, efekty gitrarowe, rezonans, skrajnie niskie i skrajnie wysokie częstotliwości.

Inicjatywę tą realizuje od 2005 roku Hubert Wińczyk - artysta dźwiękowy, twórca video-art, multinieinstrumentalista, performer, chaotyczny minimalista. Razem z Moniką Wińczyk działa w duecie performerskim Monster Hurricane Wihajster. Gra w zespołach kakofoNIKT, WW Duo, Revue svazu českých architektů. Jako improwizator grał m.in. z takimi muzykami jak: Pascal Battus, Jeff Gburek, Michał Joniec, Piotr Mełech, Paweł Postaremczak, Hector Rey. Udźwiękawiał m.in. spektakl taneczny, słuchowiska, filmy animowane, park, stołówkę. W swojej działalności eksploruje symbolikę przemiany, kierunek góra>dół / dół>góra oraz makrokosmos w mikrokosmosie.

https://www.facebook.com/urinatorium